echowebstore

Ocitnite sa v dobrej spoločnosti

Práve vyšlo

viac titulov   

 

Najbližšie vychádza

viac titulov   

 

Wishlist - Moja polička

Wishlist je prázdny !
Pre použitie funkcie je potrebné byť prihlásená/ý.

Knihomol na Facebooku

Rýchle hľadanie v kategóriách

SKLENENÝ POKOJ – SIMON MAWER

Román inšpirovaný skutočným osudom vily Tugendhat, ktorý zaujme od prvej vety.

 

Vysoko na kopci nad Brnom sa skvie zázračný dom. Postavený na mieru, židovsko-kresťanskému novomanželskému páru, vyžaruje bohatstvo, sebavedomie, krásu a majestátnosť. Avšak len do chvíle, než do krajiny vstúpi nacistické vojsko a manželia musia vilu a krajinu opustiť. Život vily sa s odchodom jej majiteľov ale nezastaví. Prechádza z jedných rúk do druhých, z českých do nacistických, potom do sovietskych až sa opäť vráti do majetku československého štátu.

Kryštalická dokonalosť skleneného priestoru pritom zasahuje nesmiernou gravitáciou každého, kto sa dostane do jeho blízkosti.

Len málo kníh z poslednej doby dokázalo očami cudzinca (podobne ako Gottland Poliaka Mariusza Szczygiela) charakterizovať československú realitu druhej polovice 20. storočia tak brilantne ako Sklenený pokoj Siomna Mawera.

O vile Tugendhat:

VILA TUGENDHAT postavená v roku 1930 je unikátom architektonickej moderny a pýchou tvorcu, architekta Miesa van der Rohe. Konštrukciu budovy tvorí oceľový skelet a stropy poschodí nenesú steny, ale pochrómované piliere. Z dôvodu, že vila je postavená vo svahu, zo strany ulice je viditeľné len druhé poschodie tzv. privátne, ktoré je s výnimkou vstupnej haly vyhradené pre súkromné priestory majiteľov. O poschodie nižšie celkom skryté pohľadu z ulice sa nachádza hlavné poschodie s ústredným preskleneným obývacím priestorom, ktorý sa celou šírkou priečelia otvára do záhrady – východná strana je takmer celá presklenená a clonená zimnou záhradou, ťahajúcou sa celou hĺbkou domu. Na poschodie sa dostanete cez vretenové schodište, ktoré ústi v serverozápadnom kúte priestoru a práve z tohto miesta ponúka najlepší pohľad na rozdelenie a usporiadanie jednotlivých funkčných zón. Pracovňu domáceho pána s knihovňou a pianom s výhľadom do zimnej záhrady. Predný obývací priestor oddelený od pracovne onyxovou stenou, kde máte možnosť zahliadnuť sedaciu súpravu. Ešte ďalej v pravo sa medzi obývacou časťou a polkruhovou makassarovou stenou, ktorá ukrýva jedálenskú časť, otvára cez presklenené priečelíe výhľad do záhrady. Dve z mohutných okenných tabúľ hlavnej obývacej časti po stlačení tlačidla a za tichého ševelenia pomaly miznú v podlahe a ilúzia spojitého otvoreného priestoru je dokonalá. V suteréne vily sa nachádza technické zázemie, kde sa okrem pohonnej sústavy na zasúvanie okenných tabúľ nachádza priestor pre ústredné kúrenie ale aj centrála vzduchotechniky, ktorá v zime vykurovala a v lete chladila presklenený obývací priestor. Komplikovaný filtračný systém čistil a zvlhčoval nasávaný vzduch. Nechýbal trezor a tmavá komora pre domáceho pána, ktorý rád fotografoval. Súčasťou domu bolo aj bezpečnostné zabezpečenie prostredníctvom fotobuniek.

Ak máte záujem tento jedinečný priestor vzhliadnuť na živo, musíte si dopredu zarezervovať návštevu tejto majestátnej vily. Vstupy sú po 15 osobách a tento počet dosť dôsledne dodržiavajú. Ale zážitok, ktorý vás bude čakať predčí všetky vaše očakávania.

^ HORE ^

Deťom

viac titulov   

 

Sebazdokonaľovanie

viac titulov   

 

Hobby

viac titulov   

 

^ HORE ^
<