Anselm Grün opět čerpá ze studnice Božího slova a moudrosti pouštních otců, aby nám poskytl vzácnou pomůcku pro každodenní zápas o čistotu srdce, o "smýšlení Kristovo" (srov. Flp 2,5). "Každý z nás si v sobě neseme vždycky oba póly: strach i důvěru, lásku i agresi, kázeň i nekázeň, zbožnost i bezbožnost, svatost i světské smýšlení.
Známý benediktinský mnich se zabývá jedním z důležitých prvků duchovního života, který se stal v poslední době v křesťanské praxi tak trochu popelkou. Grün pojednává půst z různých hledisek – biblického, lékařského, psychologického, ale především poukazuje na oprávněnost a nezbytnost postu pro duchovní růst člověka.
Anselm Grün OSB v tejto knižke ponúka čitateľom na každý deň v roku dva krátke texty na zamyslenie. Cieľom textov je každé ráno a každý večer vytvoriť priestor na zastavenie sa uprostred každodenného náhlenia a nechať si inšpiratívnymi slovami preniknúť dušu. Ak sa raz rozhodneme, že sa budeme po celý rok takto zastavovať, získame vnútorný pokoj.
Kořeny jsou téma, které propojuje jak život jedince, tak kultury a civilizace, duchovní život stejně jako psychologii. Řada problémů moderní doby je spojována s vykořeněním, které se odehrává jak na úrovni člověka, tak společnosti. Uzdravování kořenů je populárním tématem duchovního života i psychoterapie.
Kniha je jakoby ilustrací slov žalmu „Zkroušeným a pokorným srdcem, Bože, nepohrdneš“. Pokora je nezbytná ctnost pro každého, kdo se chce více přimknout k Bohu a žít v jeho blízkosti. Autor rozkrývá její podstatu, popisuje její účinky i cesty, jež k ní vedou. Hojně přitom čerpá z Bible a moudrosti pouštních otců.
Pozývame vás hľadať spolu s autorom veci, z ktorých sa možno v živote tešiť. Hľadať chvíle, skúsenosti, radosti, pri ktorých sa v nás obnoví chuť žiť, ktoré nám obnovia elán tela i duše. Naučiť sa tieto Božie dary vnímať, prijímať a odovzdávať ďalej.
Jeden z nejoblíbenějších spirituálních autorů dneška medituje nad smyslem lidského života, kterým je láska: vyvážená láska k sobě samému i druhým. Láska nikoli jako adorování a zbožštění druhého, ale jako naplněný vztah, který se dává a zároveň je druhým obohacován.
Pomazanie chorých, sviatosť útechy a nehy – S chorobou a smrťou nie je ľahké vyrovnať sa. No môžeme v nich stretnúť Boha, ktorý trpí, ale aj ktorý lieči. Pomazanie chorých nám chce ukázať, že choroba môže byť bránou, ktorou vstúpi Boh, aby náš život uzdravil a premenil.
Slávením Eucharistie lámeme ducha doby, ktorý nás núti pozerať sa na hodinky a mať zo všetkého nejaký úžitok. Vytvárame tak priestor, v ktorom nemusíme nič prinášať, nič dokazovať a v ktorom nemusíme podávať žiaden výkon.
V tejto knižke nám autor ponúka pomocnú ruku pri modlitbe, aby bola spätá s pulzom nášho každodenného života. Učí nás modliť sa za druhých ľudí, aby sme im svojou dobroprajnosťou boli nablízku. Učí nás modliť sa v kolobeho času, aby sme ho mohli posväcovať. Učí nás modliť sa v tichu a bez slov, aby sme v sebe vytvorili priestor na stretnutie s Bohom.