Japonsko je krajina, v ktorej sa Amélie Nothomb narodila a o ktorej nikdy neprestala premýšľať a snívať. Pod jej perom a v srdci sa stala fikciou. Ale v tomto autobiografickom rozprávaní má byť všetko skutočné. Autorka knihy V strachu a chvení sa vracia na miesta a k ľuďom, ktorých miluje.
Amerika, posledné desaťročie 20. storočia. Joe Whip vyrastá v náhradnej rodine a prejavuje mimoriadne kúzelnícke nadanie. Príbeh odohrávajúci sa v neobyčajnom prostredí konfrontuje dve hlavné postavy, ktoré spája veľmi zvláštny vzťah. Otec a syn sú neobyčajní nielen svojím povolaním, ale aj vnútornými svetmi. Otec sa riadi prísnymi etickými pravidlami.
Amélie Nothombová patří ke stálicím francouzského literárního světa. Je sice belgického původu, ale rané mládí a dospívání strávila se svými rodiči diplomaty na Dálném východě a v USA, což se ukázalo pro její tvorbu jako určující.
Význačná francouzská spisovatelka Amélie Nothombová zasazuje děj románu Kyselina sírová do otřesné televizní reality show simulující podmínky koncentračního tábora.
Pán Haneda bol nadriadeným pána Omočiho. Ten bol nadriadeným pána Saita, ktorý bol nadriadeným slečny Mori a tá bola moja nadriadená. A ja, ja som nebola nadriadená nikoho.. Mohli by sme to povedať aj inak. Plnila som príkazy slečny Mori, ktorá plnila príkazy pána Saita, a tak ďalej... V spoločnosti Jumimoto som teda bola každému podriadená.