Každá, aj tá najmenšia tlačiareň ovplyvňovala súdobú spoločnosť, a preto má miesto v dejinách polygrafie ako v rámci Rakúska-Uhorska, tak aj neskôr v dejinách knižnej kultúry na Slovensku. Zaujímavé je najmä obdobie po vzniku ČSR, keď existujúce tlačiarne prechádzali zásadnou transformáciou. Niektoré zanikli už počas prvej svetovej vojny, iné po roku 1918.
Dielo editorky a autorky PhDr. Anny Jónásovej, bibliografky, historičky a kultúrnej činovníčky, SILA TLAČENÉHO SLOVA. PETER BORNEMISZA, 450 VÝROČIE. pojednáva o Bornemiszovovej (kníh)tlačiarni, ktorá bola jednou z prvých tlačiarní na území Slovenska (16. st.
Ilustrovaná knižka je určená najmladšej kategórii čitateľov. Je voľným pokračovaním knižky O fontánkovej Dorotke a jej vozíčkovej babke (OZ Galanta literárna -Signis s.r.o. 2019). Autorka hravou a aj humornou formou nazrela do I. B triedy, kde sa zišli prváci s rôznymi povahami, danosťami a problémami.
Nová knižka Anny Jónásovej s ilustráciami Jozefa Pobočíka O fontánkovej Dorotke a jej vozíčkovej babke je už na svete. Krásna knižočka ponúka vnútorný svet 6-ročného dievčatka Dorotky a jej rodiny, otca, mamky, nenarodeného bračeka Miška, dedka, a najmä jej babky, ktorá je zakliata na vozíčku.
Kniha je príspevkom k histórii knižnej kultúry na Slovensku. Odkrýva zaujímavú životnú púť tlačiara Samuela Neufelda (nar. v Nagy Szőllősi – Vinogradov na Ukrajine), ktorý sa po vyučení a praxi v uhorských tlačiarňach usadil v roku 1890 v Galante. Vybudoval tu tlačiareň, ktorú poznáme ako Prvú galantskú tlačiareň, neskôr tlačiareň Kosmos.