Autor sa podujal napísať encyklopedické dielo Slovenská vlastiveda, ktoré má poslúžiť slovenským učiteľom, deťom, ale aj dospelým, a ktorého zmyslom je v 7 dieloch prezentovať udalosti a osobnosti jednotlivých slovenských žúp v obciach, mestečkách a mestách od prvej písomnej zmienky cez najdôležitejšie historické udalosti príťažlivým spôsobom, aby sa z
Takmer dve tisícročia cesty Slovákov od najstarších písomných zmienok gréckych a rímskych kronikárov, cez prvé písomné zmienky o Slovanoch, dejinné medzníky na ceste Slovákov stredovekom a počiatkami novoveku, prvé písomné doklady používania slovenčiny, kľúčové dokumenty a pramene z čias „prebudenia národov“ až po novodobé míľniky na ceste k dnešnej
Vynikajúci spisovateľ vo veľkolepo koncipovanom projekte Slovenskej vlastivedy pútavo sprítomňuje najpozoruhodnejšie osobnosti a historické udalosti jednotlivých krajov Slovenska. Štvrtý zväzok, venovaný Nitrianskemu kraju, prináša fascinujúci pohľad na mestá, obce, prírodné pozoruhodnosti kraja, ktorého dejiny siahajú až do čias Veľkej Moravy.
Rešpekt voči tradíciám nám velí, aby sme prijali hodnoty, ktoré pre sebavedomie Slovákov ako moderného európskeho národa, znamenal objav prítomnosti starých Slovákov - Slovenov na Spiši (Spišský Štvrtok) a na východnom Slovensku v okolí Košíc. Košice sú nielen v roku 2013 európskym mestom kultúry.
Držiteľ cien Egona Erwina Kischa (1997) a Národnej ceny Vojtecha Zamarovského (2008) Drahoslav Machala sa vo svojej zbierke deviatich poviedok s autobiografickými črtami zaoberajúcimi sa komplikovanými vzťahmi medzi mužom a ženou vracia k svojim bohatým cestovateľským zážitkom plným stretávaní a poznavaní, lások a túžob.
Vynikajúci esejista vo veľkolepo koncipovanom projekte Slovenskej vlastivedy pútavým štýlom sprítomňuje najpozoruhodnejšie osobnosti a historické udalosti jednotlivých krajov Slovenska.
Učebnica Čítanie o Slovensku sprostredkúva žiakom poznatky o dôležitých udalostiach z histórie a významných osobnostiach Slovenska, ktoré sa viažu na konkrétny región Slovenska.
Kniha o prezidentovi Slovenskej republiky Ivanovi Gašparovičovi.
Aj v treťom pokračovaní netypického sprievodcu ponúka autor, vynikajúci žurnalista, zaujímavé postrehy, neopakovateľné zážitky a rozhovory so zaujímavými ľuďmi (Bulgakov, Ajtmatov, Pasternak...), ktoré si priniesol zo svojich potuliek, tentoraz z Ruska. Viete napríklad, že slovenský žurnalista repašoval "von" Solženicynov román, ktorý ho preslávil na Západe?