Monografia završuje trilógiu filozofických reflexií akademického sveta, jeho tradícií a súčasných problémov (Akademický svet a jeho tradície, Veda, 2021; Akademický svet a jeho súčasné problémy, Veda, 2022). V tejto časti sa autor venuje analýze akademických inštitúcií, ich dizajnu a spôsobom riadenia. Charakterizuje akademickú identitu, kultúru a hodnoty.
Akademický svet a jeho súčasné problémy Monografia sa zaoberá problémami súčasného rozvinutého akademického sveta.
Kolekcia ponúka čitateľovi výber z roztratených textov Prof. PhDr. Emila Višňovského, PhD., publikovaných samostatne v priebehu troch desaťročí v rozličných periodikách a médiách. Ich knižné vydanie dotvára profil autora o ďalšie dimenzie. Texty nie sú len svedectvom doby, ale nestrácajú na aktuálnosti ani z hľadiska reflexie súčasnej Covid-19-krízy. Prof. PhDr.
Autori v knihe • tematizujú súčasný stav v univerzitnom vzdelávaní a vede • filozoficky reflektujú našu akademickú situáciu • kriticky analyzujú jej spoločenské a ideové pozadie • identifikujú príčiny a dôsledky • hľadajú hodnoty, na ktorých stojí akademická kultúra
Aká filozofia je pragmatizmus?
Filozofická esej je žáner, ktorým sa autor obracia na širšiu intelektuálnu a kultúrnu verejnosť. Je to žáner, prostredníctvom ktorého sa filozofia usiluje vystúpiť zo svojich úzko odborných kruhov a problémov a nadviazať komunikáciu aj s nefilozofmi či filozofickými laikmi. V takejto polohe je zamýšľaná a štylizovaná väčšina textov v tejto knižke.
Táto kniha nevznikala "intencionálne", t. j. ako zámerný projekt, ktorý by sa bol postupne napĺňal jednotlivými kapitolkami. Intencionálne vznikali len jednotlivé štúdie a až následne som z nich "skomponoval" celok, ktorý predkladám čitateľovi.