Ústav dejín kresťanstva na Slovensku v spolupráci s vydavateľstvom LUC v edícii LINEA RECTA BREVISSIMA predkladajú záujemcom stručnou, ale vedecky dokumentovanou formou menej známe, kontroverzné, zamlčované a neraz falšované historické témy a ich účelovo podmienené interpretácie, ktoré sa odrážajú na súčasnom myslení mnohých a podmieňujú spoločenské dianie v
Keď pápež Lev XIII. v roku 1880 otvoril vatikánske archívy na historický výskum, vyhlásil, že Svätá stolica sa nebojí pravdy o svojich dejinách, neobáva sa, že otvorením svojich archívov ponúkne zbrane svojim nepriateľom, ale naopak, je presvedčená, že poctivý výskum historických prameňov zadosťučiní spravodlivosti a vyvráti falošné obvinenia.
Publikácia je výsledkom dlhoročného výskumu v početných zahraničných a domácich archívoch štátnej, cirkevnej i súkromnej proveniencie a ako prvá publikácia na svete aj výskumu v no-vosprístupnenej pozostalosti hlavného architekta vatikánskej východnej politiky kardinála Agostina Casaroliho v Historickom archíve Štátneho sekretariátu Svätej stolice.
Slováci sa vymanili z tragického postavenia v Uhorsku a zastavila sa tvrdá maďarizácia. Časť zmaďarizovaných stredných vrstiev sa postupne vrátila k svojej slovenskej identite. Republika vytvorila demokratický parlamentný priestor, zrovnoprávnenie občanov a posilnenie sebavedomia širokých ľudových vrstiev. Aké bolestné sklamania však nový štát pripravil Slovákom?