Od března 2020 do března 2021 jsem po dohodě s Miroslavem Tóthem, skladatelem a hudebníkem, zaznamenával na Žižkově i doma okamžiky, které zrcadlily mou všednodennost a její reflexe. Říkali jsme tomu bliky a Miroslav některé vloží do stejnojmenné skladby, kterou, jak říká, uvede přšítí rok. Souběžně Miro Švolík, fotograf, vytvořil vlastní příběh.
Zvláštny rok ten dvetisícdvadsať - tridsať rokov po zmene režimu, pandémia COVID-19, ktorá presvetlila mnohé prezreté spoločenské problémy nanovo. Do toho osobné "zlomy", najmä vedomie staroby a konca života. Zaznamenával som si aktuálne dianie od januára 2020. Koncom mája som mal pocit, že je toho tak akurát.
Knihu ponovembrových príbehov napísalo osemnásť rôznorodých ľudí, ktorí zostavili spolu šestnásť príbehov, spomienok, či reflexií a dve obrazové rekapitulácie ostatných troch desaťročí: od osobných životných udalostí – tragických aj radostných – až po analytický pohľad na spoločenské a politické zmeny.
Útla kniha je Fedorova posledná. Ako sa vyjadril v jej úvode, písanie už pociťuje ako drinu. Základom Kréda sú aforizmy, ktoré písal od leta do konca roku 2017. K nim Fedor Gál pridal zopár glos, ktoré sám označil ako jeho „osobné posolstvo vo finále života“.
Přes ploty je velmi nezvyklá kniha dialogů. Jejími autory jsou dva lidé, kteří jsou od sebe vzdáleni tak, jak jen je možné si to v dnešní době a společnosti představit. Fedor Gál (nar. 1945), ikona slovenských i českých občanských aktivit, sociolog, politik, publicista, dokumentarista.
Pred takmer desiatimi rokmi začal spontánne odoslaným emailom dialóg dvoch mužov, ktorých osud snáď nemôže byť viac rozdielny. Fedor Gál s presvedčením, že dialóg je nutný za každých okolností, prináša konfrontáciu s národným socialistom Matejom.
„Psaní je má celoživotní obsese – nejdříve to bylo psaní odborné, potom spíše populárně-vědecká literatura a publicistika, a jak stárnu, začínám psaním reflektovat především své niterné pocity a textem komunikovat s lidmi,“ přiznává Fedor Gál. Pro titul Několik dnů je to výstižná charakteristika.
Príbeh revolúcie, pre ktorú sa vžilo označenie "nežná", z pohľadu jedného z jej hlavných aktérov. Fedor Gál písal túto knihu od septembra do decembra 1990, v čase, keď bol predsedom Slovenskej rady hnutia Verejnosť proti násiliu, vrcholného politického orgánu hnutia, ktoré vyhralo prvé slobodné voľby na Slovensku po štyridsiatich dvoch rokoch totality.
Autor využíva recenzie cudzích kníh na reflektovanie vlastných názorov na spoločnosť, rôzne situácie a človeka vôbec. Publikáciu ilustrujú umelecké fotografie Mira Švolíka.