Publikácia z pera spišského diecézneho biskupa Františka Trstenského obsahuje biblické zamyslenia nad textami Nového zákona, ktoré hovoria o apoštolovi Petrovi. Sú ovocím duchovných cvičení, ktoré viedol pre otcov biskupov v roku 2022 ešte ako farár v Kežmarku.
Autor v tejto publikácii ponúka biblický a spirituálny pohľad na 38 Ježišových podobenstiev. Jeho zámerom je poukázať na niektoré biblické aspekty, ktoré pomôžu lepšie porozumieť ich posolstvo. Nezostal však len pri tom. Uvádza aj zamyslenia pre duchovný život, lebo zmyslom podobenstiev je vyzvať čitateľov, aby uviedli do života pravdu, ktorú podobenstvá ponúkajú.
František Trstenský (l97ä) pochádza z Tvrdošína na Orave. Je kňazom Spišskej diecézy. V súčasnosti je farárom dekanom vo farnosti Kežmarok. Prednáša Nový zákon a biblickú gréčtinu na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule - Spišskom Podhradí. Pre veriaceho človeka je najčastejším kontaktom s Božím slovom nedeľná svätá omša.
Biblista František Trstenský v publikácii vysvetľuje rozdelenie Biblie na Starý a Nový zákon, najstaršie časti a rukopisy Biblie, proces formácie štyroch novozákonné evanjelií, kritériá, podľa ktorých boli spisy zaradené do Biblie, krátky náčrt geografie Svätej zeme, význam literárneho a duchovného zmyslu biblických textov atď.
Mária nie je žiadnou konkurenciou Krista. Keď Boží Syn na kríži odovzdal svoju matku milovanému učeníkovi, odovzdal ju aj nám preto, aby nám bola blízka, aby aj on nám bol v nej blízky. Mária, pokorná Pánova služobnica, panna, Jozefova manželka.
Komentár k Jakubovmu listu je rozdelený na dve hlavné časti. Prvá časť je zameraná na všeobecné informácie o tomto novozákonnom spise: dobu a miesto vzniku, literárny žáner, štýl a štruktúru ako aj hlavné teologické témy. Rozoberá otázku autorstva a objasňuje aj dejiny výkladu tohto listu. Druhá časť obsahuje exegézu jednotlivých kapitol.
Biblista prof. František Trstenský ponúka sedem základných pravidiel pri čítaní Svätého písma. Sú urcené pre tých, ktorí veria, že Sväté písmo je Božie slovo. Brožúrka nie je teologickou štúdiou, ale jednoduchou pomôckou pre každého, kto má odvahu íst cestou spoznávania biblickej viery.
Pánova modlitba, ako Otčenáš nazývame, je jedinou modlitbou, ktorú Ježiš naučil svojich učeníkov. Keď sa ju teda modlíme, kladieme na naše pery slová, o ktorých si Ježiš želal, aby sme sa nimi obracali na Boha. Nazývať Boha Otcom je privilégium ale aj záväzok, ktorý na seba preberáme.
Viera dáva ľudskému životu pravý zmysel, novú radosť a chuť. Je dynamická, lebo nepredstavuje stretnutie s vecou, ale s osobou živého Boha. Keď človek objavuje Boha, objavuje vlastne seba samého, svoju veľkosť, lebo v sebe nosí Boží obraz. Vtedy sa otvára skutočným hodnotám, ktoré robia život krásnym. Kniha ponúka 30 zamyslení na témy, ktoré sa dotýkajú viery.
Biblické rozprávanie o narodení Ježiša Krista dostalo v súčasnosti neraz naivný a komerčný charakter. Vytratila sa podstata Vianoc – Boh sa z lásky k človeku stal jedným z nás, aby nás vykúpil. Boh prevracia kategórie sveta. Rodí sa na mieste, kde podľa ľudských kritérií nemá čo robiť a dáva sa spoznať ľuďom, ktorých spoločenská etiketa prikazuje obísť.
Kto by sa v Jubilejnom roku svätého Pavla nechcel bližšie zoznámiť s hlavným aktérom tejto udalosti?
Kniha je pomôckou a inšpiráciou pre každého, kto chce spoznávať Pavlovu osobu a učenie.
Cieľom publikácie je poskytnúť predovšetkým základné informácie o politickom, náboženskom a sociálnom prostredí, v ktorom vznikali texty Nového zákona.