Z čoho pramenila oddanosť A. Macha slovenskému národu? Čo bolo úlohou Rodobrany? Bola prvá Slovenská republika len Hitlerom nanútenou inštitúciou, alebo dlho očakávaným vyvrcholením túžby Slovákov?
Ambíciou knihy je lepšie ozrejmiť zložitosť slovenských dejín v prvých troch povojnových rokoch, ktoré predstavujú v dejinách Slovenska obdobie rozsiahlych politických zmien.
Ústav dejín kresťanstva na Slovensku v spolupráci s vydavateľstvom LÚČ v edícii LINEA RECTA BREVISSIMA predkladajú záujemcom stručnou, ale vedecky dokumentovanou formou menej známe, kontroverzné, zamlčované a neraz falšované historické témy a ich účelovo podmienené interpretácie, ktoré sa odrážajú na súčasnom myslení mnohých a podmieňujú spoločenské dianie v
Knihu dopĺňa bohatá obrazová a dokumentárna príloha, chronoligický prehľad dôležitých udalostí, zoznam pápežov, protipápežov, ekumenických koncilov, mapy znázorňujúce územnú organizáciu Katolíckej cirvku na Slovensku v roku 200, náboženské rozvrstvenie sveta a bohatá literatúra.
Autor podáva polemický pohľad na dielo známeho teológa Hansa Künga Katolícka cirkev; Stručné dejiny. Knihe sa totiž dostávalo mimoriadne veľa pozornosti a publicity. Napriek tomu, že za posledných dvanásť rokov na Slovensku vyšlo niekoľko pôvodných prác, prekladov a reedícií s témou cirkevných dejín, ani jednu si sekulárna tlač nevšimla tak ako Küngovu monografiu.
Stopäťdesiat rokov v živote národa je historickou monografiou. Zachytáva prebúdzanie slovenského národného povedomia v represívnej rakúsko-uhorskej monarchii a jeho vývoj až po dôležité dejinné udalosti 20. storočia v celej Európe, v ktorých pohyb národných dejín neustal, ale spel ku slobode.