Dobrodružné cestovanie svetom detských kníh. Trojica detí – milovník tabletov Tomáš alias Červený čip, obdivovateľ futbalistu Hamšíka Filip alias Hamšo a vášnivá čitateľka Táňa – v spoločnosti rozprávkara Pavla Dobšinského cestuje časom.
Myslíte si, že niekto vie, koľko máme tajomných príbehov, ktoré naši predkovia uložili do legiend a povestí?
Voda je zázračným prazákladom života. Aj v slovenskej povesťovej klenotnici nájdete zázračnú vodu živú i mŕtvu, pokojnú aj divú, priezračnú aj mútnu... Plnú osudov ľudí aj tajomných bytostí, dobrodružstiev aj poučenia.
Dobšinského nádherné slovenské rozprávky prerozprával Igor Válek. Bohato ilustroval Marián Čapka. Kniha obsahuje 14 rozprávkových príbehov ako sú: Dvaja potmehúdi, O hlúpej žene, Prorok rak, Ďuro Truľo, Čert slúži, Drevená krava.....
Do povesťovej mapy Slovenska pribudol ďalší unikátny kamienok a či skôr pramienok, ba presnejšie celý gejzír nádherných príbehov o vodách liečivých prameňov a kúpeľov.
Prečo je Váh Váhom, Hron Hronom, Dunaj Dunajom a Revúca Revúcou? Ako sa naša najdlhšia rieka zmenila na malého vrabca? Prečo sa pltníci báli plavby popod Strečno? Čo prinútilo mníchov skamenieť na Dunajcom a ako dunajský orol zachránil Bratislavu?
Ak aj vašich školákov lákajú (a príjemne ľakajú) tajomné príbehy, horory, upírske ságy či zombícke historky, tie najlepšie nájdu priamo v zlatom fonde slovenských ľudových rozprávok, ktoré pre nás uchovali zberatelia na čele s Pavlom Dobšinským. My prinášame dnešnému detskému čitateľovi trinásť z nich (zakliate číslo 13!
V jednotlivých kapitolách najdete největší město, zdobené dřevěnice, nejkrásnější zámek, první hlavní město, největší chrám, nejstarší nástěnné malby, nejstarší zachovaný epitaf, největší hrad, nejstarší dřevěný kostel a mnoho dalších. Lexikon má sloužit studentům i jejich učitelům a rodičům.