„V našom revíri bolo aj veľa jazvečích dier, ba aj ich obyvateľov – jazvecov. Ja som však mal smolu, že som jazveca v našom revíri, ani nikde inde za prvých desať rokov môjho fotografovania nevidel. Mal som nafotené medvede, rysa, vlka, líšku, divú mačku, no jazvec mi na zozname stále chýbal...“ prezrádza známy pozorovateľ a fotograf prírody Ivan Kňaze.
Rozmanitosť našej prekrásnej prírody akoby nemala hranice. Presvedčíme sa o tom na každom kroku, hoci aj na krátkej prechádzke v parku či za mestom. Odkrýva sa pred nami zázračný život v celej svojej pestrosti.
Súhrn zaujímavých informácií, odborných poznatkov a skúseností z pozorovania ponúka fascinujúci obraz o živote jelenej zveri u nás.
najzaujímavejšie prírodné rezervácie Slovenska život v rezerváciách turistické trasy a potulky rezerváciami Kniha je putovaním po najkrajších prírodných rezerváciách, ktoré vznikli za účelom ochrany rastlín a živočíchov lesov, jazier, trstinových porastov, skál, stepí, potokov či riek.
Kniha fotografií Na chválu Stvoriteľa už na prvý pohľad pozýva žasnúť, obdivovať tvorstvo a chváliť jeho Pôvodcu.
Súhrn zaujímavých informácií, odborných poznatkov a skúseností z pozorovania ponúka fascinujúci obraz o živote jelenej zveri u nás.
Na svete ich je mnohonásobne viac ako ľudí. Na jednom štvorcovom kilometri vraj žije viac ako milión pavúkov rozmanitých foriem od veľkých strehúňov cez jedovaté pradiarky, križiaky, plachtárky, listovníky, beháriky, cedivky a mnohé ďalšie čeľade, rody, druhy.
Slovensko je aj vďaka veľkému množstvu operencov veľmi pestrofarebnou krajinou a ponúka množstvo prírodných zákutí s najrôznejšími vtáčími druhmi. Kniha Vtáčie územia je putovaním po slovenskej prírodnej krajine so zameraním na život vybraných vtáčích druhov.
Popredný prírodovedný spisovateľ a fotograf našej slovenskej prírody, Ivan Kňaze, sa knihou Ako porozumieť zvieratám pustil do jednej z najnáročnejších, ale aj najpútavejších tém z prírodovedného hľadiska, akou je správanie sa živočíchov v našej prírode – etológie.
Ľudová mytológia mu nasadila neblahú povesť krvilačnej šelmy. Ľudia ho takmer vyhubili, prežil len vďaka svojej výnimočnej inteligencii a plachosti stal sa pre nás takmer neviditeľným. Napriek tomu je vlk v našich lesoch prítomný, i keď stretnúť ho je výnimočný zážitok.
Srnčia zver patrí medzi najhojnejších obyvateľov našich lesov, prinajmenšom spomedzi raticovej zveri. Stretnutia s týmito plachými, nádherne štíhlymi a neobyčajne bystrými tvormi nie sú vôbec zriedkavé, ale vždy patria k výnimočným zážitkom, ktoré si z prírody radi odnášame.
Spoznajte nevšedný svet živých bytostí ukrytých na lístočkoch trávy, pod kameňmi v potoku či v lesnej hrabanke. Hoci sú niektoré menšie ako hrášok, majú svoj tajuplný život, svoje zápasy aj chvíle silných emócií, lásky, splynutia.
Nesmierne skúsený fotograf, publicista a pozorovateľ prírody podáva tentoraz čitateľovi fascinujúcu mozaiku informácií, postrehov, fotografií a príbehov z mnohoročných pozorovaní vtáctva.
Známy fotograf a znalec slovenskej prírody si tentoraz vzal na mušku najobávanejšiu šelmu našich lesov - medveďa hnedého. Zdieľa s nami svoje nesmierne bohaté poznatky, zážitky, skúsenosti a fascinujúce fotografie, ktoré zobrazujú život medveďa do najmenších detailov - jeho zrod, cyklus života, zvyklosti, inštinkty, potravu, prejavy.
V ďalšom diele knižnej série o pozoruhodných živočíchoch si Ivan Kňaze vzal na mušku tie, ktoré v nás väčšinou budia negatívne pocity, a to jedovaté zvieratá!
Autor sa v dvanástej plnofarebnej fotomonografii vydanej vo Vydavateľstve Epos snaží sprostredkovať čitateľovi silné pocity a emócie, ktoré prežíva pri fotografovaní rozprávkového kráľovstva pani zimy, preto z najkrajších záberov zvierat v snehovej náruči zostavil zimnú monografiu nazvanú Zver v objatí snehu.
V plnofarebnej publikácii sa čitateľ dozvie, ktoré vtáky patria k búdkovým hniezdičom, aké budky (rozmery, vletové otvory, materiál ...) potrebujú, kde a kedy ich vešať, ako ich zabezpečiť pred predátormi, kontrolovať, čistiť a opravovať. Jednotlivé typy a druhy búdok sú prehladne rozdelené a opatrené konštrukčnými nákresmi.
V ďalšom zo série knižných diel nám vynikajúci pozorovateľ, znalec a fotograf prírody Ivan Kňaze umožňuje dôverne nazrieť do tých najintímnejších chvíľ v živote zvierat - od tých najmenších až po najobávanejšieho obyvateľa slovenských lesov.
Dokážu zvieratá myslieť? Čo sa im asi ženie hlavou, keď nás zbadajú v lese? Akú majú pamäť? Do akej miery vedia predvídať, plánovať, vedome ovplyvňovať svoje správanie? Dôverný znalec a fotograf prírody si v najnovšej knihe vzal na mušku otázku, ktorá ľudí zaujíma čoraz intenzívnejšie: Aké je myslenie zvierat?
Ivan Kňaze v desiatej monografii, ktorá mu vyšla vo vydavateľstve Epos, predstavil čitateľom prostredníctvom farebných fotografií a zaujímavých príbehov diviaka lesného ako prekvapujúco inteligentné a paradoxne aj čistotné zviera s bohatým sociálnym a rodinným životom.