Gaba, mladá sestrička z Kramárov, si žije svoj každodenný zabehaný stereotyp v prenajatom bytíku. Pomaly by si rada niekoho našla, s kým by zdieľala svoj život, trávila pekné chvíle, založila si rodinu.
Rodina je šťastie, občas aj veľké trápenie. Úspechy detí sa striedajú s neúspechmi a vtedy si rodičia často vyčítajú, že ich životy za veľa nestoja. Nezvládli deti. Nezvládli ich postaviť na nohy, zabezpečiť im slušný život. Zostanú v hniezde opustení a deti slobodne vyletia do sveta. Jedna z dcér zostala sama so svojou kariérou a slušne sa jej darilo.
Ondrej, študent z malého mesta vyrastal v „dobrej“ rodine, ale chcel by sa čo najskôr osamostatniť. Jeho otec, úspešný právnik a sukničkár, robil hanbu mame aj synovi. O rodinu sa však staral, takže mama vydržala. Po skončení školy sa Ondrej presťahoval do bytu v starom dome pri cintoríne. Denne prechádzal špinavým krčmovým dvorom plným krýs do svojho bytu.
Lila po strednej škole opustí rodinu a rodné mesto, aby v Bratislave robila kariéru ako ekonómka u policajtov. Jej atraktívna tvár a dokonalá postava priťahuje pozornosť, je to žena s ktorou sa každý rád zoznámi. S kolegom vyšetrovateľom čakajú dieťa. Lila prežíva chvíle šťastia, ale aj obáv.
V jednom byte s predzáhradkou bývala Janka s bratom Alexom, s mamičkou aj babičkou a ešte... s mravcami. Takými, čo sa občas nasťahujú do kredenca a prezimujú v teplučku. No jednému z nich sa u Janky doma tak veľmi zapáčilo, že tam ostal už nadobro. A keďže sa stal členom domácnosti, dostal meno – mravec Ravec.
Oskar začínal ako muzikant. Osud mu však ponúkol viac: peniaze, drahé autá, postavenie v skupine mafiánov. Operovali na mestskom trhovisku, vypaľovali kaviarne a reštaurácie, s pištoľou priloženou na spánky získavali firmy od podnikateľov. Naháňali strach, a k luxusnému životu potrebovali stále viac.
Romanticko-tragický príbeh plný emócii, žalostných epizód, v ktorých si dve jednoduché ženy navzájom kruto ubližujú. Irča nebola krásavica, nemala žiadne výhody v živote. Narodila sa bez podnebia v ústach a to určovalo kvalitu jej vyjadrovania. Huhňavá Irča sa však nevzdávala. Žila s osamelou matkou. Otec sa vzdal oboch ešte pred jej narodením.
Začína to nesmelými pohľadmi, romantickým randením na lavičkách v parkoch. Nasledujú kiná, divadlá, spoločné večere, spoločné bývanie. Svadba však všetko mení a svet sa často obráti naruby. Nie hneď. Zaľúbenosť trvá nejaký čas, aj vášnivé bozky, milovanie... Jedného dňa sa ale partneri akoby zobudili do celkom iného sveta.
Príbeh Uli je naplnený láskou k mladému právnikovi, tragédiou, profesionálnym úspechom aj utrpením v koncentračnom tábore. Detstvo prežila bez otca, matka pracovala vo Vysokých Tatrách. Spolu s bratmi žila u starých rodičov. Po štúdiách na učiteľskom ústave odišla za prácou do Užhorodu. Tu zažila mrazivú zimu, chudobu, tragické životné osudy detí a ich rodičov.
Spisovateľ Ľubo Dobrovoda, jaskyniar Bohuslav Kotrman, novinár Erik Kollárik, dramaturg Vladimír Predmerský, podnikateľ Radovan Grohoľ, Peter Osuský, duchovný Martin Kováč, redaktorka Naďa Földváryová, profesor Ján Vladimír Michalko, Anna Dojčanová rozprávajú o svojej viere, o Bohu, o svojej cirkvi, o tradíciach a hodnotách, ktoré vyznávajú.
Príbehy ľudí, ktorí sa vzbúrili a odišli, lebo nesúhlasili. Odstrihli sa od všetkých a všetkého, čo doma mali a milovali. Odišli za vidinou slobody a prosperity s vedomím, že sa už nikdy nevrátia. Poznám mnohých emigrantov, ich príbehy sú často smutné. Mám priateľov, ktorí to zvládli bravúrne, venujú sa svojim profesiám. Architekt, dizajnér, lekár...
Do Bratislavy, ako hlavného a najväčšieho mesta krajiny, sa sťahujú ľudia z celého Slovenska. Tí, čo chcú v živote niečo dosiahnuť, talentovaní, schopní, cieľavedomí, avšak i lajdáci, zlodeji, kmíni. A niekedy sú veru na nerozoznanie. Hlavným hrdinom krimirománu Ivany Havranovej je človek, niktoš, patriaci do skupiny podvodníkov.
Mila bola mníška, ale opustila kláštor. Aj keď od detstva túžila po mníšskom habite a chcela milovať iba Boha, zamilovala sa do Ondreja. Nasťahovali sa do bytu na sídlisku v malom meste a Mila si zvykala na život v domácnosti. Pridala sa k Svedkom Jehovovým, občas sa objavila na ulici a ponúkala náboženskú literatúru.
Anna sa vydávala skoro, hoci nečakala dieťa. Juraj bol chlap, ktorý k nej privandroval aj so svojou temnou minulosťou, usadil sa a pracoval ako robotník. Kým žili v činžiaku v malom meste, ešte sa ako-tak držal. Neskôr, keď postavili dom, za jeho múrmi sa to začalo. Ponižoval ju, šikanoval, fackoval... O jeho predošlom živote nevedela nič.
Vyrastal v malom rodičovskom byte a nikdy nebol s ničím spokojný. Tak si privyrábal. Legálne aj nelegálne... Ako sa dalo za socializmu. Prišla však Zamatová a Oliverovi sa otvorili všetky dvere dokorán. Niečo sprivatizoval, niečo vybudoval, staral sa, aby boli jeho účty plné peňazí. Sám by to však nedokázal.
Emancipovaná scenáristka Lila nastúpi do vlaku Bratislava — Košice. V kupé stretáva rôznych ľudí, prežíva chvíle plné napätia, hnevu, a aj pokory. Cestou sa v spomienkach zastavuje v mestách, ktorými vlak prechádza a vynárajú sa jej situácie, ktoré vo svojom živote prežívala s milými, s priateľmi, s priateľkami.
Hovoria o Bohu a viere ľudia, ktorí v tejto viere žijú. Herečka Eva Pavlíková, historik Ivan Laluha, umelec Jakub Ursini, skladateľ Martin Sarvaš, režisér Michal Ruttkay, filozof a publicista Eugen Gindl, režisér Juraj Nvota, politik Miro Beblavý, politológ Juraj Marušiak a ďalší.
Príbehy malých záhradných aj bytových pavúčikov, ktoré sa cítia utrašene, pretože sa deti na ne málo usmievajú.
Cieľavedomá a pekná dievčina sa rozhodne zariadiť si život podľa svojich predstáv. Ide si za svojím cieľom a zvládne veľa nepríjemných situácií, zvlášť vo svete, kde rozhodujú muži, bažiaci po dievčenskej mladosti. Taká bola aj Monika z neveľkého mesta. Zo súťaže krásy postupovala po spoločenskom rebríčku hore. K nebesiam ju posúvali samí vplyvní muži.
Žena po päťdesiatke sa po prvý raz vyberie do kúpeľov. Aj napriek dlhoročnému manželstvu podľahne láske staršieho muža, kúpeľného seladona a počas troch týždňov objavuje v sebe aj v živote veci, ktoré jej manžel nikdy neodhalil.