Tisíc rokov Slovenska s Cirkvou 5. vyd. vyšla k 100. výročiu narodenia kardinála Jána Chryzostoma Korca Autor nám predstavuje históriu celého tisícročia Cirkvi na území Slovenska a v nej to podstatné: ako je spojené kresťanstvo s naším životom naprieč kultúrou, umením, literatúrou, no najmä školstvom.
Ústav dejín kresťanstva na Slovensku v spolupráci s vydavateľstvom LUC v edícii LINEA RECTA BREVISSIMA predkladajú záujemcom stručnou, ale vedecky dokumentovanou formou menej známe, kontroverzné, zamlčované a neraz falšované historické témy a ich účelovo podmienené interpretácie, ktoré sa odrážajú na súčasnom myslení mnohých a podmieňujú spoločenské dianie v
Ježiš bol naplnený Božou láskou spôsobom, ktorý nie sme v stave vôbec vyjadriť. Veď ako Boží Syn bol stále spojený s Duchom lásky. V tejto láske bol oddaný nielen Otcovi, ale mal rád ako nik iný aj ľudí. Ujímal sa chudobných, chorých a hriešnikov. Rozhodol sa prejaviť najväčšiu lásku a dať za nás všetkých svoj život.
Cirkev patrí už viac ako tisíc rokov neoddeliteľne k nášmu slovenskému životu, k Slovensku ako národu i štátu. Kniha Tisíc rokov Slovenska s Cirkvou hovorí to podstatné o našej slovenskej identite.
Dielo Nad Evanjeliom podľa Jána vychádza v roku deväťdesiatych narodenín J. E. kardinála Jána Chryzostoma Korca. Apoštol Ján bol jeden z popredných svedkov života Ježiša Krista a svedčil svojím evanjeliom o Pánovom živote, o jeho osobe a jeho diele. U svätého Jána sa nám zlieva do jediného bohatého života všetko: prirodzené i nadprirodzené.
Po prvom diele, v ktorom autor rozoberá po tzv. svetlách antickej civilizácie aj jej temnú stránku otroctva, prichdádzajú na rad stroročia útokov proti Cirkvi, nepriateľstiev heretikov, až po tých, čo popierali Boha v neskorej renesancii, osvietenstve a krvavej Francúzkej revolúcii.
V prvotnej Cirkvi sa o evanjeliách hovorilo ako o „dicta et facta Jesu“ – zaznačených slovách a činoch Ježišových. Autor Ján Chryzostom Korec uvažuje v knihe o týchto slovách a činoch. V päťdesiatich štyroch kapitolách uvažuje o Ježišovi – o jeho živote i pôsobení podľa textov Nového zákona, najmä však na základe svätých evanjelií.
Kniha obsahuje niektoré závažné pohľady na históriu. Väčšinou máme len plytký obraz o histórii národov, o ich zmýšľaní a živote. Aby sme vedeli pravdivo hodnotiť epochy, storočia, zmýšľanie, obdobie pohanstva a význam kresťanstva, je potrebné poznať súvislosti. Dozviete sa pravdu o svetlých i tmavých stránkach histórie.
Kniha Kristov kňaz vychádza v Roku kňazov, ale i v roku, keď sa opäť kruto útočí na Cirkev i na Svätého Otca. Mnohí sme dezorientovaní, a to aj preto, že máme nedostatočné poznanie o tom, kto je kňaz a aký by mal byť.
Kniha obsahuje otázky a odpovede, ktorých cieľom bolo zachovať údaje o tom, čo Cirkev na Slovensku prežívala v druhej polovici 20. storočia v období ateistického režimu komunizmu. Otázky sa začínajú obdobím hneď po skončení druhej svetovej vojny. Niektoré z nich sa týkajú nielen dôležitých, ale i háklivých udalostí a osôb.
Táto vysoko informatívna a správne hodnotiaca rozprava kardinála Korca je zameraná na tému démonizmu, ktorá je v súčasnosti ešte viac aktuálna než v minulosti. Pomáha nám ujasniť si základné idey Dobra a Zla a ich historické realizácie spolu s vybratými literárnymi obrazmi. To všetko totiž tvorí dôležitú zložku všeľudských, a teda aj našich slovenských dejín.
V knihe sa kardinál prihovára veriacim. Pripomína základné povolanie kresťana, zmysel a cieľ jeho života, ktorý stanovil sám Ježiš: „Buďte dokonalí, ako je dokonalý váš Otec na nebesiach.“ Ako sa priblížiť k ideálu stanovenému Bohom? Ako všetko zladiť – praktický a náboženský život? Ako prehĺbiť a vylepšiť svoj vzťah lásky k Bohu a blížnym?
"...Chcel by som vyjadriť osobné svedectvo pre tých, čo hľadajú, pre tých, čo veria a poznajú už aspoň základné veci z kresťanstva, aby si doplnili a prehĺbili svoj pohľad a azda i vedomie svojho šťastia. A chcel by som dať hlavne podnety. Nechcem v pravom zmysle nič dokazovať.
Druhé vydanie vychádza pri príležitosti životného jubilea autora – 85. rokov života – ako skromný prejav nesmiernej úcty a vďaky za všetko, čo pre Cirkev vytrpel a vytvoril.. Kniha je súčasťou Knižnice viery, ktorá vznikala v čase kardinálovho „robotníckeho života“ v rokoch 1971 – 1989.
Publikácia sprostredkúva slovenskému čitateľovi ďalšie dokumenty z obdobia po novembri 1989, pričom sa zameriava na významné udalosti roku 1991. K najvýznamnejším z nich nepochybne patrí vymenovanie biskupa Jána Chryzostoma Korca za kardinála.
Kniha obsahuje otázky a odpovede, ktorých cieľom bolo zachovať údaje o tom, čo Cirkev na Slovensku prežívala v druhej polovici 20. storočia v období ateistického režimu komunizmu. Otázky sa začínajú obdobím hneď po skončení druhej svetovej vojny. Niektoré z nich sa týkajú nielen dôležitých, ale i háklivých udalostí a osôb.
Ako zavlažiť duchovné polia Európy, aby priniesli úrodu aj pre celý svet?
Hľadáme Boha... Stále ho hľadáme... Hľadá ho celé ľudstvo. Nie je pravda, že moderný človek už nepotrebuje Boha a že ho už nehľadá. Hľadajú ho mladí ľudia, hľadajú ho i tí, ktorí roky a roky blúdili po všetkých možných cestách bez neho... Človek je jedinečný v celom vesmíre v tom, že hľadá a objavuje Boha.
Udalosť 25. marca 1988 bola heroickým vzopätím veriacich na Slovensku proti dlhoročným krivdám, bolo to vyvrcholenie tichého odporu veriacich, ktorý u nás narastal celé roky. V ten deň sa tisíce slovenských ľudí zhromaždili na tiché modlitbové stretnutie pred Národným divadlom v Bratislave so zapálenými sviečkami a s ružencami v rukách.
Cirkev má za sebou dvetisíc rokov svojej existencie. Od jej zrodu až po dnešné dni prežila nespočítateľné útoky vonkajších i vnútorných nepriateľov. Mnohí máme v pamäti i nedávnych štyridsať rokov komunizmu s jeho bezuzdnou ateizáciou. Inak to nie je ani v dnešnom 21. storočí. Kardinál Korec si vážnosť situácie uvedomoval v minulosti a upozorňuje na ňu i dnes.