Po stovkách príbehov ľudí, ktorí vstúpili do slovenského aj európskeho povedomia a viacerí z nich aj do jeho vlastného života, sa Ján Čomaj rozhodol rozpovedať svoj vlastný životný príbeh.
Tri zväzky Čomajových Neskutočných príbehov, ktoré v ostatných rokoch vydala Matica slovenská, tvoria rozsiahly a azda aj charakteristický výber z reportážnej tvorby jedného z najznámejších slovenských reportérov druhej polovice dvadsiateho storočia, ktorého tvorba "prežila aj rok 2000".
Kedysi najväčšia dedina v Československu, dnes najväčšie panelákové sídlisko v strednej Európe. História Petržalky od počiatkov osídlenia, cez rímske obdobie, príchod Slovanov a Pečenehov, etnický a sídelný vývoj v Uhorsku, územné spory s Budapešťou v roku 1918, anexiu Nemeckou ríšou až po pripojenie k Československu.
Rozprávanie o živote a diele profesora Matúša Kučeru a výber z jeho štúdií a článkov. Kniha Jána Čomaja o Matúšovi Kučerovi sprítomňuje tvorbu dvoch naoko profesne odlišných majstrov vo svojom odbore, ale vnútorným zaujatím skutočnosťami o dejstvovaní i zápasoch o seba i so sebou ako rodných bratov. Nemuseli sa hľadať. Patria k sebe nielen generačne.
Voľné pokračovanie knihy Jána Čomaja Neskutočné príbehy (Matica slovenská, 2013) prezrádza ďalšie skutočné, no priam neuveriteľné ľudské drámy. V príbehu Gita, dcéra človeka podáva osudy ženy, ktorú matka splodila s iným a zo strachu pred vlastným mužom ju ako nemluvňa pustila v košíku dolu Váhom.
Ján Čomaj (1935), skúsený novinár, publicista a spisovateľ literatúry faktu, sa v knihe esejí, fejtónov a glos venuje problémom súčasnosti, no i závažným dobovým výpovediam. Jeho krátke prozaické útvary sú akýmsi hodnotením politických počinov, historických udalostí a spoločenských posunov z odstupu a nadhľadu.
Sedem beletrizovaných biografických príbehov (či literárnych reportáží) podáva strhujúce sondy do životných osudov a zlomov výnimočných slovenských osobností (prof. F. Šubík alias A. Žarnov – Katyň ako prekliatie;A. Hirner – Kauza Hirner a spol.; J. Jamnický – Zahral si vlastnú smrť; G. Gryzlov – Tretí list ta vysoko, až nad Vlčí laz; I.
Skúsený publicista do svojej novej zbierky zaradil pútavé analytické zamyslenia rôzneho tematického zamerania. Trocha nostalgie, štipka nádeje je spoločenskou sondou o fenoméne 60. rokov komplexne mapujúca vtedajšiu situáciu zo širokého spektra z hľadísk. Osem rokov je obzretím za pustošivou kalamitou vo Vysokých Tatrách a na jej dôsledky.
Majster literatúry faktu podáva strhujúci epos o jedinečnom slovenskom fenoméne – drotárstve. O obžive, remesle, kumšte a umení. Ale aj o spôsobe života a životnej filozofii ľudí z najchudobnejších krajov Slovenska – z Kysúc a zo Spiša.
Ďalšou z výrazných osobností slovenského kultúrneho života v edícii Memoáre vydavateľstva Perfekt je husľový virtuóz Ján Berky - Mrenica, ktorý tridsaťtri rokov účinkoval v Slovenskom ľudovom umeleckom súbore za prvým pultom jeho orchestra, ako koncertný majster i primáš ľudovej hudby SĽUK-u a ďalšie desaťročie viedol reprezentatívny orchester Diabolské husle.