Najnovšia kniha Jána Litváka List v perzštine ponúka prácu s textom skôr ako kontrapunkt k prvotine, a zároveň voľne nadväzuje na témy načrtnuté v novších Litvákových knihách básní, poviedok, čŕt a literárnych poznámok. List v perzštine k pôvodnému debutu nepridáva nič, ani z neho nič neuberá.
Ján Litvák v Oranžovej tráve pokračuje v hľadaní vlastného jazyka, samoreči, ktorá by najlepšie vyhovovala jeho snahe dostať sa za tajomstvá vecí. Aby sa tam dostal, vedome sa pohybuje na pomedzí rôznych žánrov. Sem-tam sa zablysne priezor zo sveta hmoty. A vtedy je to čistá poézia.
Aktuálna zbierka básní spisovateľa (nar. 1965) a básnických skladieb s kritickým a duchovným podtextom. To sa len zdá, že písať ľahko je také ľahké, ako to vidíme a čítame vo všetkých knihách Jána Litváka. Hoci preňho to asi ľahké je, či skôr samozrejmé, pre nás čitateľov je jeho ľahkosť krásou.
Zbierka poviedok a básní slovenského autora Jána Litváka. Z obsahu: Vlasy, Pod majákom si polievala paže vodou, Čierny obchod s čiernym korením. Bratislavské upanišády - 26. júla 2006, 32 stupňov v tieni, 1. augusta 2006, pod mrakom..., Posledný horúci víkend..., Zo záhrady v Puškare, 45 stupňov, púšť, K fotografiám Janka Strieša...
Nová kniha slovenského básnika a prozaika hovorí vážne i úsmevne o situácii dnešného človeka v Bratislave a na Slovensku. Medzi jeho knihami ide o najprozaickejšiu a najzrozumiteľnejšiu i najrozsiahlejšiu prácu, kde slová naplnia riadky na maximum.
Ján Litvák sa narodil 26. augusta 1965 v Bratislave. Vystriedal viacero povolaní. Od roku 1989 striedavo žil na voľnej nohe, na štipendiách, istý čas potom v cudzine (Nemecko, India) alebo pracoval ako redaktor a korektor. Popri vlastnej tvorbe sa venuje pestobvaniu biozeleniny, semien starých odrôd a prekladaniu poézie.