Imaginatívno-hravé verše s prebleskujúcim zmyslom pre nonsens vedú malého čitateľa či poslucháča k objavovaniu nesamozrejmostí sveta a zreteľne smerujú k jeho harmonizácii. Ilustrovala Renáta Milčáková, ktorej kniha Sedem rokov nemá. Talianske rozprávky získala ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska. Pre čitateľov predškolského a mladšieho školského veku.
Próza Jána MIlčáka sa už tradične vyznačuje štýlovou inakosťou, strohým výrazom, ktorý vyvažuje miestami až básnická obraznosť. Autor viac smeruje k náčrtu celkového obrazu, na ktorom zreteľne hneď nevidíme všetko, ako k autentizujúcej a účelovej objektivizácii.
Kráľovské mesto Levoča objímali hrubé kamenné múry, ktoré mali pätnásť bášt. Do mesta sa vchádzalo troma bránami vždy po moste nad hlbokou vodnou priekopou. Uprostred Levoče stála honosná radnica so zvonicou, ktorá ohlasovala všetky dôležité udalosti, veselé i smutné.
Vitajte v čarovnej krajinke pod levanduľovou oblohou, v rozprávke o radosti a iných tajomstvách života. Vaším sprievodcom je lietajúci starec s vreckom na spomienky a s túžbou zaletieť až k modrým vrchom. Navštívite s ním kamenné mesto, kaštieľ so smaragdovou knižnicou či dom na kopci, kde býva myška, čo číta knihy, aby sa dozvedela všetko o radosti.
Nevideli ste myšiaka Bafa hrať na pikole?
Všetko sa môže stať, všetko je možné a pravdepodobné. Čas a priestor neexistujú. Fantázia pradie a tká nové vzory na bezvýznamnom podklade skutočnosti.
Na začiatku príbehu je plátno alebo biely papier, aby vznikol obrázok. A zázračný maliar, ktorého v moci je nakreslený obrázok oživiť. Stačí sa mu prihovoriť. Takto sa narodí oslík. Najprv s tromi nohami... Ale čo by to bolo za kocúra Kilimandžára, dovtedy maliarovho jediného priateľa, ktorý toľko mudruje a dobiedza, kým maliar nedokreslí oslíkovi aj štvrtú nohu.