Výber vrcholných diel Jozefa Cígera Hronského v jednej publikácii. Román Jozef Mak patrí k najvýznamnejším dielam slovenskej medzivojnovej literatúry. Románový debut z roku 1927, Žltý dom v Klokoči, je príbeh chorobnej lásky k peniazom a jej deštruktívnej sile.
"Synko-Zajko, nikdy nebude z teba poriadny zajac! Pred chalupou sedíš, do slniečka hľadíš a nevieš ani, kde je kapustné pole! Čože tam Zajkovi po kapustnom poli, keď on len o tom rozmýšľal, že by rád šiel do sveta. A aj sa vybral... a rovno lietadlom!
Neuveriteľné zážitky dvoch dobráckych prasiatok, ktoré pred premenou na jaterničky radšej zutekali do sveta. Nevodilo sa im zle: našli si kašu i ľudskú posteľ, a boli si isté, že keď človek zmúdrie ako prasa, bude pod posteľou spávať. Naučili sa aj iné múdrosti: výhodné krajčírske remeslo, muzikantské aj kominárske. Putovalo sa im neveselo i veselo.
Všadebrada, Všadejama, Všadekapusta sú iste tri najmúdrejšie kozliatka na svete, veď putovali zo Slovenska až do Ameriky a nestratili sa. Kozliatkovským rozumom si museli pomôcť aj medzi múdrymi deťmi v škole i medzi zručnými remeselníkmi a námorníkmi. A keď si nevedeli pomôcť, nuž si celkom obyčajne zamekotali.
Osobité videnie každodennosti človeka, vzťahy muža a ženy a osud človeka v dejinných súvislostiach sú hlavnou témou moderného, reflexívneho románu J. C. Hronského. Autor navyše pridáva i rozmer tvorivého človeka, ktorý dejiny prežíva a zaznamenáva ich, to je jeho pisár Gráč, hráč, zapisovateľ i spisovateľ.
Najkrajšie slovenské povesti z pera skutočného mága krásnej literatúry. Z roztratených čriepkov jeho povesťovej tvorby sme zložili pestrofarebnú kyticu príbehov - veselých i vážnych. úsmevných i tragických. priezračne jednoduchých i rozkošatených a spletitých ako nitky osudu. Zahŕňajú takmer celé Slovensko a ponúkajú fantastickú púť hlbinami našich dejín.
Akože by mohlo stačiť Smelému Zajkovi, že raz videl svet? Veď sa mu v ňom tak dobre vodilo, že si vyslúžil auto aj nevestičku. Akože by mohol doma obsedieť a akože by sa mohol vo svete strachovať?
Doterajšiu kompletnú prezentáciu literárneho diela Jozefa Cígera Hronského dopĺňa XII. zväzok Zobraných spisov, ktorý obsahuje jeho publicistické príspevky, ale aj referáty, oficiálne príhovory a iné dokumenty verejného charakteru.
K vydaniu XI. zväzku Zobraných spisov Jozefa Cígera Hronského viedla snaha dať čitateľovi možnosť vytvoriť si čo najúplnejší obraz o tvorbe popredného prozaika prvej polovice 20. storočia.
Roku 2009 vyšli posledné dva zväzky z desaťzväzkového súboru, po prvý raz v úplnosti predstavujúceho famóznu literárnu tvorbu pre dospelých jedného z našich najväčších literárnych klasikov. IX. zväzok obsahuje zbierku noviel Podpolianske rozprávky, poviedky zo zbierky Pohár z brúseného skla a Ako treba žiť na svete.
Roku 2009 vyšli posledné dva zväzky z desaťzväzkového súboru, po prvý raz v úplnosti predstavujúceho famóznu literárnu tvorbu pre dospelých jedného z našich najväčších literárnych klasikov. IX. zväzok obsahuje zbierku noviel Podpolianske rozprávky, poviedky zo zbierky Pohár z brúseného skla a Ako treba žiť na svete.
Jozef Cíger Hronský patrí k najvšestrannejším, najplodnejším a štýlovo najprínosnejším slovenským spisovateľom 20. storočia.
Predavač talizmanov sprítomňuje magickú atmosféru Večného mesta - prvej zastávky na Hronského neľahkej exilovej púti - náhly kontrast nadčasovosti a každodennej tragiky emigranta... Rím doslova fascinoval Hronského a ponúkol mu vzácnu inšpiráciu a motiváciu na stvárnenie pozoruhodných diel.
Autor sa v románe kriticky vracia k vojnovým udalostiam a k Slovenskému národnému povstaniu. Dominuje téma násilia a utrpenia, ktorá vyplýva z neschopnosti komunikovať – jedna z podstatných tém literatúry 20. storočia.
Ďalší, v poradí šiesty zväzok Zobraných spisov J. C. Hronského prináša romány Na Bukvovom dvore, Na krížnych cestách a zbierku novelu Šmákova mucha. V románe Na Bukvovom dvore rezonuje agrárna tematika a vzťahy medzi rôznymi sociálnymi skupinami v dedinskom prostredí. Na krížnych cestách zachytáva intímne ľudské vzťahy a problémy v troch generáciách.
V treťom zväzku Zobraných spisov vynikajúceho slovenského prozaika Jozefa Cígera Hronského sú prezentované dve novely: Tomčíkovci a Sedem sŕdc. Novela Tomčíkovci prináša kratšie poviedky s často autobiografickým nádychom. Novela Sedem sŕdc ponúka sedem rôznorodých osudov ženských hrdiniek.
Štvrtý diel zobraných spisov veľmajstra slovenskej prózy prináša dvojzväzkový román Chlieb. Dej sa odohráva v horehronskej dedinke v časoch hospodárskej krízy začiatkom 30. rokov minulého storočia.
V pôvodnom matičnom vydaní Zobraných spisov J. C. Hronského prvý Hronského román Žltý dom v Klokoči (1927) nevyšiel pravdepodobne pričinením samého autora. v tomto súbore ho však pokladáme za dôležité uverejniť nielen ako literárnohistorický dokument. ale ako literárne dielo. ktoré koncepčne nadväzuje na jeho poviedky a novely. súvisí s nimi.
Zobrané spisy Jozefa Cígera Hronského (1896 - 1960) vyšli už počas jeho života v Matici slovenskej v rokoch 1938 - 1944 v deviatich zväzkoch a zobrané spisy pre mládež v rokoch 1937 - 1942 v piatich zväzkoch.