Kniha sa zaoberá vplyvom digitálnych technológií na procesy vzdelávania v spoločnosti. Súčasná spoločnosť je pod vplyvom digitálnej revolúcie veľmi dynamická, čo má vplyv na systém vzdelávania v spoločnosti. Reálne sa dotýka postavenia učiteľa a žiaka v digitálnej spoločnosti.
Predkladaná kniha sa zameriava na krízový vývoj v Európe po roku 2009. Kedy Európsku úniu trápi viacero vážnych kríz, ktoré silne otriasajú jej fungovaním. Jedná sa o grécku finančnú krízu, bezpečnostnú krízu na Ukrajine v roku 2022, migračné vlny 2014, Brexit či koronakrízu. Hlavná časť knihy je však venovaná kríze na Ukrajine 2022.
Kniha sa zameriava na aktuálne bezpečnostné hrozby v Európe. Konkrétne sa jedná o hrozby ako migrácia, koronakríza, Brexit, ktoré vytvárajú polemiku či je Európa stále bezpečným a stabilným miestom pre život.
Kniha je pokračovaním predchádzajúcich vedeckých a knižných projektov Európa na križovatke, Európa v pohybe a Európa v ohrození, kde boli analyzované aktuálne problémy ovplyvňujúce Európu ako migrácia, Grécka a Ukrajinská kríza, Brexit.
Predkladaná kniha ponúka zrozumiteľný a ucelený pohľad na slovenský stranícky systém za posledných 30 rokov. Kniha sa zaoberá otázkou prečo všetky doterajšie parlamentné voľby na Slovensku vyhrali strany Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. Zámerom knihy je vysvetliť dôležitosť fungovania politických strán, ktoré sa strácajú dôveru spoločnosti.
Monografia sa zaoberá predovšetkým zmapovaním úlohy vznikajúcich i zanikajúcich strán a hnutí v politickom vývoji na Slovensku po novembri 1989 ako súčasti udalostí znamenajúcich revolučné premeny v strednej a východnej Európe.