Ivan Kňaze, známy autor publikácií a nadšený fotograf našej prekrásnej prírody a zvierat, prináša čitateľom opäť niečo nové z ríše živočíchov. Tentoraz je to tak trochu chuťovka – tajomný, ale neobyčajne pestrofarebný svet motýľov. Či už sú to denné, alebo nočné motýle, autor ich podáva s rovnakým nadšením a zanietením.
Už od detstva sa z rozprávok dozvedáme o prefíkanej a obratnej líške s huňatým chvostom... Ivan Kňaze, autor obrazových kníh o zvieratách v našej prírode, nám líšku priblížil tak, ako ju spoznával on z poľovníckych posedov, ako ju stretal v listnatých aj ihličnatých lesoch, na poliach a lúkach, horských svahoch aj v roklinách.
Pre všetkých milovníkov našej prírody a zaujímavej fauny je určená ďalšia kniha známeho autora a zanieteného fotografa Ivana Kňazeho. Tentoraz sa v jeho fotografickom hľadáčiku objavil vskutku zaujímavý druh – daniel škvrnitý. Daniel škvrnitý nie je pôvodná zver našej prírody, skôr sa vyskytuje v oblasti Stredozemného mora a v Malej Ázii.
V knihe Stretnutia s medveďom približuje známy spisovateľ a fotograf prírody Ivana Kňaze svoje vlastné skúsenosti zo stretnutí s našou najväčšou šelmou, ktoré nadobudol počas dlhých rokov pozorovania a fotografovania tohto živočícha. Autor v knihe opisuje správanie medveďov nielen v ich prirodzenom prostredí, ale predovšetkým pri strete s ľuďmi.
Vtáky fascinujú ľudí odnepamäti. Možno preto, že sú pre nich symbolom voľnosti a slobody. Keď si zmyslia, jednoducho rozprestrú krídla a už ich niet. Ich svet je však omnoho pestrejší a farebnejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Fotograf a autor mnohých kníh o prírode Ivan Kňaze si vtáky zamiloval a prešiel za nimi krížom-krážom celé Slovensko.
Kniha o „čiernej zveri“, ako diviačiu nazývajú poľovníci, nás presvedčí, že diviak lesný v žiadnom prípade nie je „obyčajné prasa“. Naopak, je to jeden z najinteligentnejších a najzaujímavejších divokých obyvateľov našich lesov, lúk a polí. Len vďaka svojej inteligencii dokáže prežiť aj napriek tomu, že je u nás najčastejšie lovenou zverou.
V knihe Pralesy a život v nich sa autor venuje prirodzeným lesom ktoré sa obnovujú sami, bez ľudského zásahu, bez mrhania finančnými prostriedkami a ľudskými a technickými zdrojmi. Obnovujú sa z vlastných genetických zdrojov a ani jeden nový strom tam nie je „cudzí“.
Slovensko je bohaté na množstvo druhov voľne žijúcich zvierat vďaka rozmanitosti našej prírody. Každá krajinná oblasť – od vysokohorských skalných kopcov, cez pásmo lesov až po nížinné roviny – má svojich typických zvieracích obyvateľov, ktorí dotvárajú jej charakter a vnášajú do nej život – pod zemou, na zemi, vo vode či vo vzduchu.