O krátkosti života (orig. De brevitate vitae) je takmer dvojtisícročný list Luciusa Senecu adresovaný priateľovi Paulinusovi. Senecove diela boli vždy vysoko cenené a často prekladané. Po vynájdení kníhtlače vydal Gutenberg Senecove spisy hneď ako prvé po Biblii. No jeho slávny list O krátkosti života sa dočkal prvého slovenského prekladu až teraz.
„O krátkosti života“ (orig. *De brevitate vitae*) je téměř dva tisíce let starý list Lucia Seneky, adresovaný příteli. Seneca, jako jeden z nejvýznamnějších představitelů stoicismu, nás nutí v tomto nadčasovém díle přehodnotit, jak nakládáme s časem. Ukazuje, že kvalita života nezávisí na jeho délce, ale na tom, jak jej využijeme.
Jak žít stranou politického života a být dobrým mužem? Jak prospívat ostatním a sobě a neztratit při tom hlavu?
V polovici 1. storočia nášho letopočtu napísal stoický filozof Lucius Annaeus Seneca spis O pokoji mysle. V tejto jedinečnej svojpomocnej príručke sa štylizuje do pozície lekára poskytujúceho praktické liečebné rady, ako sa vyrovnať s duševným nepokojom.
Herkules na Oite (Hercules Oetaeus) je najdlhšou zachovanou antickou tragédiou (1996 veršov), ktorá vznikla podľa vzoru Sofoklových Trachiňaniek a rozpráva mýtus o žiarlivej Deianeire, ktorá si krutou lsťou chce opäť získať lásku Herkula.
Senecova tragédia Šialený Herkules spracováva jednu epizódu o hrdinovi, ktorý v nepríčetnosti zavraždil svoje deti a manželku. Rovnakú tému spracoval aj Euripides v tragédii Herakles. Poňatie postáv sa ale v Senecovom spracovaní líši od tých, ktoré poznáme z Euripida. Hra sa sústredí najmä na vnútorné konflikty, vášne a emócie.
Antická dráma Octavia prvýkrát vychádza v slovenskom jazyku. Lucius Annaeus Seneca predstaviteľ stoickej filozofie bol radcom kontroverzného cisára Nera. Jeho zachované literárne diela, tragédie s mytologickými námetmi, obsahujú morálne idey, opakovaným motívom sa stáva spor rozumu s vášňou.
Druhý ze tří svazků tragédií nesmrtelného Římana. Svazek obsahuje tři tragédie: Foiničanky aneb thebais, Faidra a Šílený Herkules.
Lucius Annaeus Seneca je predovšetkým známy ako predstaviteľ stoickej filozofie a radca kontroverzného cisára Nera. Jeho zachované literárne diela, tragédie s mytologickými námetmi, obsahujú morálne idey, opakovaným motívom sa stáva spor rozumu s vášňou. Autor v nich rozoberá problematiku osudu a ľudských emócií, poukazuje na deštruktívne dôsledky hnevu a zla.
Jaký je smysl života, v čem spočívá pravé štěstí, jak dosáhnout trvalé radosti, neohrožené mysli a moudrosti, jak žít, ale také jak zemřít, to jsou základní témata a otázky nejznámějšího a nejčtenějšího Senekova díla, které vzniklo před téměř dvěma tisíci lety a které se nyní poprvé v úplnosti dostává k českému čtenáři.
Tragédie známeho stoického filozofa L. A. Senecu vychádzajú prvýkrát v slovenčine práve v Divadelnom ústave v edícii Svetová dráma – antológie. Výber tvorí Agamemnón, Oidipus, Faidra, Médeia, Trójanky v preklade Martiny Borodovčákovej a v prebásnení Ľubomíra Feldeka.