O maliarskej tvorbe.
Kniha je vlastne deviatym autorovým titulom od roku 1996, ktoré vychádzali ako vážnejšie úvahy, eseje a portréty výtvarníkov mapujúce slovenskú výtvarnú scénu naprieč desaťročiami. A je už štvrtou knihou, na ktorej autor úzko spolupracoval z grafickým dizajnérom Milanom Mikulom v senickom vydavateľstve RECO.
Originálne spracovaný prierez slovenskou figuralistikou zahŕňa najvýraznejšie osobnosti slovenského výtvarného umenia; takmer tridsiatich majstrov slovenského výtvarného umenia v 20. stor. – Sokola, Jakobyho, Galandu, Majernika, Mudrocha, Hloznika, Laluhu, Filu, Brunovskeho, Ormandíka, Rumanského a iných. Špecifickosť figurálneho prejavu bola doteraz nepovšimnutá.
Autorská publikácia profesora Ľudovíta Hološku mapujúca jeho denníkové záznamy a postupy tvorby
Kniha predstavuje interpretácie tvorby štrnástich maliarov 20. storočia zo zbierok SNG. Popri vrcholných predstaviteľoch moderného maliarstva ako sú Bazovský, Fulla, Galanda či Majerník venuje pozornosť i ďalším, menej frekventovaným autorom.
Mladí slovenskí umelci dobýjajú svet. Prenikajú do prominentných galérií, dostávajú sa do centra pozornosti zberateľov, spoluurčujú nové trendy výtvarného umenia. Popredný slovenský maliar a výtvarný pedagóg v reprezentačnej kolekcii prezentuje najnovšie tváre a diela slovenského výtvarného umenia.