Prehľadný a obsažný sprievodca zástupom najvýznačnejších osobností slovenských dejín v novom vydaní zahŕňa biografické medailóny dejateľov od 9. storočia po súčasnosť: štátnikov, spisovateľov, vedcov, vynálezcov, umelcov, pedagógov... Dielo zostavil literárny historik a archivár PhDr. Michal Eliáš, CSc.
Kde mŕtvi žijú a nemí hovoria – takým čarovným miestom je archív, v ktorom myšlienky osobností po ich smrti ožívajú, žijú a ďalej pôsobia a ich ústa, ktoré sa zatvorili a onemeli v hrobe, znova prehovorili a hovoria. Publikácia vznikla vďaka dlhoročnému pôsobeniu PhDr. Michala Eliáša, CSc. v archíve Matice slovenskej.
Fotosúbor približuje stovku významných osobností, ktoré mali v slovenských dejinách, alebo aj v medzinárodnom kontexte, dôležitú úlohu, boli priekopníkmi, určovateľmi spoločenského, vedeckého aj kultúrneho pohybu.
Publikácia podáva prehľad národnokultúrnych slovanských spolkov od prvej Matice srbskej utvorenej roku 1826 až do súčasnosti. Za uplynulé obdobie vzniklo a pôsobilo v rozličných politických pomeroch až 31 takýchto špecifických slovanských spolkov, ktoré v prípade iných národov nemajú obdobu.
Popri iných zásluhách štúrovcov sa akosi zabúda na to, že títo mladíci boli aj priekopníkmi slovenskej turistiky a cestopisnej literatúry. Na lýceu v Bratislave založili Cestovateľský spolok. Cestovanie (či už na voze, na nebezpečnej plti alebo jednoducho peši) bolo v tých časoch dobrodružstvom a zároveň najlepším spôsobom, ako spoznať krajinu a ľudí.
O bojnických teplých prameňoch píše už Zoborská listina z roku 1113!