Prvý máj roku 1960 sa stal pre Francisa Gary Powersa, poručíka americkej tajnej služby CIA osudným. Ako pilot, na ten čas technologicky najvyspelejšieho špionážneho lietadla známeho pod skratkou U-2, zverenú úlohu nesplnil.
„Ak sa k nám smrť priblíži, privítajme ju s odhodlaním. Tak zomiera partizán.“ Tieto slová vyriekol Ernesto Che Guevara vo chvíli, keď vojaci bolívijského diktátora Barrientosa zlikvidovali jeho bojový oddiel. Vedenie CIA poslalo do krajiny svojho agenta a zabijaka Félixa Rodriguéza. Spolu s bolívijským ministrom riadil poľovačku na Che Guevaru.
Po smrti Stalina v roku 1953 sa po zákulisných politických bojoch na čelo Sovietskeho zväzu dostal Nikita Chruščov. Ako generálny tajomník strany sa spolu s ďalšími spolupracovníkmi rozhodol postupne zmeniť atmosféru v spoločnosti. Prvým krokom bola tvrdá kritika Stalina a jeho kultu osobnosti. Chruščov po dlhých prípravách vystúpil vo februári roku 1956 na XX.
Na samom počiatku v roku 2011 sa vo svetových médiách objavilo takmer fascinujúce spojenie Arabská jar. Malo ísť o sériu tzv. demokratických revolúcii v rozsiahlom regióne arabského sveta. Projekt nadväzoval na americkú intervenciu v Iraku, ktorá si vyžiadala státisíce mŕtvych.
krásnu špiónku. Jej úlohou je dostať sa do blízkosti prezidenta Clintona. Ruskej službe pomôže aj politická náhoda. Po voľbách v roku 2008 novozvolený prezident Obama ponúkne vplyvné kreslo ministra zahraničných vecí Hillary Clintonovej. Ak sa ruská agentka dostane k niekdajšiemu šéfovi Bieleho domu, mohla by tak ovplyvniť politiku Bieleho domu voči Moskve...
Richard Švehla bol môj priateľ. Začal ako československý diplomat, no stal sa americkým špiónom. Pracoval pre CIA. Nezradil vlasť, iba prebehol na druhú stranu. Ako mi sám povedal, chcel uniknúť pred prudko sa meniacimi politickými a spoločenskými pomermi. Dej knihy sa pridržiava faktov a je zasadený do chronológie, kontextu a súvislostí prevratnej doby.