Deň 4. október 1824 stanovilo župné zhromaždenie v Trnave ako deň pre slávnostný vznik prvej Krajinskej nemocnice na Slovensku a zároveň sa položil základný kameň pre jej výstavbu. V 2024 roku bude dvojsté výročie založenia trnavskej nemocnice.
Významný slovenský chirurg profesor Miroslav Danaj sa okrem náročnej profesie venuje aj literárnej tvorbe. Je nevšedným majstrom literárnej skratky a jeho sentencie majú nielen hlbokú výpovednú hodnotu, ale sú najmä obrazom nesmierne vnímavého a ľudského prístupu autora k ostatným ľuďom, ich vzťahom a okolitému svetu všeobecne.
Nie je veľa autorov, ktorí dokážu zaujímavo skoncentrovať príbeh, posolstvo a vtesnať ho do priestoru jednej či dvoch viet - do aforizmu, sentencie či epigramu. Miroslav Danaj k takým autorom nepochybne patrí, o čom presvedčil doteraz vydanými zbierkami sentencií a aforizmov (Niečím ťa možno liečim, OnaQjšia káva a Smiem si prisadnúť?
Predstavujeme čitateľskej verejnosti knihu autobiografických príbehov, ktorým dal autor prof. Danaj metaforický názov Rátanie rán (Príbehy nielen z medicíny). Príbehy v tejto knižke sú prevažne viazané na jeho skúsenosti a zážitky z medicínskeho prostredia, v ktorom pôsobí viac než štyridsať rokov.
V pohode, dá sa je prvou prozaickou knihou Miroslava Danaja. Ide o súbor krátkych autobiografických čŕt, impresií a miniatúr, ktoré sú odrazom autorových životných skúseností, postojov, ale najmä všedných zážitkov z pracovného i súkromného prostredia. Autorova prozaická reč je priama, jeho minipríbehy sa vyznačujú úprimnosťou a pokorou.
Významný slovenský chirurg profesor Miroslav Danaj sa okrem náročnej profesie venuje aj literárnej tvorbe. Prvá kniha aforizmov s názvom Niečím ťa možno liečim (ilustroval Martin Kellenberger) sa stretla s mimoriadnym ohlasom u čitateľov. To isté sa dá povedať aj o ďalšej knihe, tentoraz zbierke básní Roztratená nahota s ilustráciami prof. Ľudovíta Hološku.
V knihe troch básnických cyklov sa Danaj predstavuje ako kultivovaný tvorca subjektívno-reflexnej lyriky s tematikou kraja, ktorý sa ho dotkol najmä cez príbehy ľudí.