Je známe, že svetoznámeho skladateľa, klavírneho virtuóza , hudobného génia Franza Liszta si dlhodobo privlastňujú Maďari i Nemci. Najmä maďarská propaganda urobila v minulosti všetko pre to, aby bol považovaný „za Maďara“ , a to napriek tomu, že on sa nikdy k Maďarom nehlásil. Dokonca ani nevedel po maďarsky.
Hudobného génia, skladateľa a klavírneho virtuóza Francza Liszta si dlhodobo privlastňujú Maďari i Nemci. Najmä bezškrupulózna maďarská propaganda urobila v minulosti všetko, aby bol "Maďarom" , a to napriek tomu, že on sa nikdy k Maďarom nehlásil a ani nevedel po maďarsky.
Mimoriadny postoj Franza Liszta k Bratislave bol dobre známy už v minulosti, a preto je našou povinnosťou pripomenúť si ho aj pri príležitosti 200. výročia narodenia tohto svetoznámeho hudobného génia.
O životě a díle této výjimečné osobnosti bylo vydáno více než deset tisíc titulů. To nám dává představu, do jaké míry zaměstnáva hudební vědce z oblasti umění či historiky. Autor uvádí neznáma fakta ze života hudebního génia, ktoré dosud nebyly zodpovězeny. Jde hlavně o identitu a slovenský původ Fr. Liszta a ne maďarský.
Totentanz je pomenovanie známej hudobnej kompozície pre klavír a orchester Franza Liszta v stupnici Re (v stupnici D, v oranžovej farbe), ktorá predstavuje významné miesto v kultúrno-historickom odkaze Slovenska. Skladba bola počas niekoľkých rokov postupne upravovaná, takže má viaceré varianty, ale aj svoje zvláštnosti a svojráznosti.