Ako každý národ i ten náš má svoj príbeh. Vlastne má ich dva. Jeden uložený v dielach historikov, druhý poskladaný v srdciach, fantázii a pamäti mnohých generácií. Kým prvý rozpráva o faktoch a udalostiach, ako sa odohrali v kraji medzi Tatrami a Dunajom, ten druhý, povesťový, hovorí o túžbach, šťastí i nešťastí ľudí, ktorí v tomto kraji od vekov žili.
Kniha, sa mala pôvodne volať Národná svätyňa, resp. Národný panteón. Znelo to však príliš pateticky. Tým, čo Prvé slovenské ev. a. v. gymnázium roku 1862 založili, nešlo pritom o pátos, o vznešené slovíčka. Šlo im o školu. A že ju ich neprajníci nazvali krpčiarskou či mendíckou, to ich už netrápilo. Naopak, hrdili sa tým.
Ako každý národ i ten náš má svoj príbeh. Vlastne má ich dva. Jeden uložený v dielach historikov, druhý poskladaný v srdciach, fantázii a pamäti mnohých generácií. Kým prvý rozpráva o faktoch a udalostiach, ako sa odohrali v kraji medzi Tatrami a Dunajom, ten druhý, povesťový, hovorí o túžbach, šťastí i nešťastí ľudí, ktorí v tomto kraji od vekov žili.
Ťažko uveriť, že jedným z bielych miest na knižnej povesťovej mape Slovenska doteraz bola aj Banská Bystrica. Rušnú minulosť Medeného mesta a okolia sprítomňuje súbor originálnych povestí a príbehov, ktoré pre vás zozbieral naslovovzatý majster, rozprávkar a zberateľ povestí Ondrej Sliacky.
Viac ako jeden a pol storočia ohrozoval územia dnešného Slovenska krvavý tieň osmanského polmesiaca. Od pamätnej bitky pri Moháči v roku 1526, keď vojská sultána Sulejmana I. rozdrvili uhorskú armádu, až do oslobodenia Nových Zámkov v roku 1685 podnikali turecké hordy hrôzostrašný seriál nájazdov a lúpežných výprav na domovinu našich predkov.
Z rozprávkového pokladu Pavla Dobšinského vám prinášame ďalší svieži dúšok - kolekciu dvadsiatich "najkrajších z najkrajších", vyberanú a citlivo upravenú výnimočným znalcom slovenskej rozprávky Ondrejom Sliackym tak, aby boli čo najprístupnejšie pre ušká a mysle našich najmenších ratolestí.
V knihe Pavel Dobšinský – život s rozprávkou jej autor Ondrej Sliacky pútavou a rozprávkovo-fiktívnou formou približuje Pavla Dobšinského nielen ako kňaza, pedagóga, prekladateľa, redaktora, editora, publicistu, etnológa a rozprávkara, ale predovšetkým ako človeka, ktorý v čase, keď sa lámal chlieb, jasnozrivo pochopil, že národ môže svoj nečas prežiť len vtedy,
Voľné pokračovanie „zážitkovej vlastivedy“ ponúka množstvo nových príbehov a unikátnych informácií, ktoré zviditeľňujú skutočné, hoci často málo známe divy okolo nás. Rozpráva o olympijskom víťazovi Jankovi Zacharovi, o legendárnom pilotovi Ottovi Smikovi, o zabudnutom geniálnom vynálezcovi J. W.
Prvé literárnohistorické dielo o vývine slovenskej literatúry pre deti mládež od osvietenských počiatkov do polovice 60. rokov 20. storočia. Druhé vydanie autor rozšíril o nové pramenné literárnovedné výskumy v najstaršom období, keď vznikali prvé "knižečky" pre deti.
Vlastiveda sa dá napísať aj inak, najmä ak ju píše majster spisovateľ a píše ju so srdcom... Kniha Ondreja Sliackeho je vlastivedou, ktorá sa číta na jeden dúšok. A nájdete v nej celý svet!
Majster detskej literatúry ponúka malým zvedavcom, školákom i predškolákom, svoju písanku – nádherne „ručne písanú“ knihu krátkych príbehov, v ktorých niektoré slová sú nahradené piktogramami. Dielo, ktoré vzišlo z úspešného seriálu v časopise Slniečko, zabaví aj poučí, rozvíja fantáziu a učí deti čítať s porozumením.
Pod citlivou rukou majstra spisovateľa ožívajú staré príbehy, ktoré ešte pred vyše storočím zozbieral budapeštiansky vedátor, zberateľ Samo Czambel, a ukazujú sa nám v celej kráse.