Viete, koľko vrcholov má naša slovenská Etna - mohutná vyhasnutá sopka nad Detvou? A uhádnete, prečo sa jeden z nich nazýva Drábovka? Chcete sa dozvedieť, ktorí uhorskí králi poľovali v hlbokých lesoch bájnej Poľany a čo pritom zažili? A prečo sa ozrutné bralo v polianskom kráteri nazýva Jánošíkova skala? A že sa tu kdesi ukrýva povestný Jánošíkov poklad?
Mnohorozmerná kronika našej najvyššej sopky a charakteristickej dominanty stredného Slovenska opisuje vznik poľanského stratovulkánu a jeho modelovanie majstrovskými nástrojmi prírody, pozoruhodné lesy a pralesy, klenoty z ríše rastlín a živočíchov, ľudí Poľany – od pradávnych obyvateľov cez valašskú kolonizáciu, tradičnú kultúru, objaviteľov a bádateľov až
Vysokoškolské skriptá Vybrané kapitoly z ekologického monitoringu predstavujú len stručný výber z aktuálnej, širokej, rýchlo sa rozvíjajúcej i zaujímavej problematiky ekologického monitoringu a s ňou súvisiacich tém.
Aj vrchy majú svoje dejiny. Presvedčí nás o tom pútavo napísaná kronika jedného z národných vrchov Slovákov, ktorú zostavil zanietený prírodovedec, ochranár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti.
Na potulkách povesťovou mapou tentoraz zájdeme až za hranice Slovenska a prejdeme tisíce kilometrov najrozľahlejším pohorím Európy. Mohutný oblúk Karpát začína už za Dunajom v Dolnom Rakúsku, ako chrbát pravekého jaštera sa vinie územím Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, jeho časti zasahujú do Čiech, Poľska, Maďarska.
Prijmite pozvanie na nevšednú plavbu po tej legendárnej rieke, čo vyviera priamo spod povesťami opradenej Kráľovej hole, preteká čarokrásnym Horehroním, Pohroním, okolo bájnej Poľany, popod zvolenský Pustý hrad, okolo kedysi kráľovskej Novej Bane, i pradávneho beňadického kláštora, úrodným Tekovom i Hontom, až po jej vyústenie do Dunaja pri staroslávnom Ostrihome.
Kniha povestí a príbehov z Krupinskej planiny predstavuje kraj zabudnutých krás na juhu stredného Slovenska.