Štefan Lazorišák sa narodil 25. 10. 1959 v Košiciach. Po maturite na gymnáziu v rodnom meste odišiel študovať jadrovú fyziku na České vysoké učenie technické do Prahy. Štúdium prerušil a už sa k nemu nevrátil. Istý čas sa pohyboval v prostredí pražského undergroundu. Po návrate do Košíc začali vznikať začiatkom 80. rokov jeho prvé texty.
Obsiahlu literárnu monografiu, pod názvom Osud skrytý v kufríku, uviedol jej zostavovateľ spisovateľ Štefan Lazorišák, ktorý Francistyho poznal osobne.
Texty Štefana Lazorišáka - ktoré on sám nazýva poetizmami - významovo čerpajú z napätia medzi túžbou po ľudskej blízkosti, porozumení a bezvýhradnom prijatí a nemožnosti vstúpiť do vzťahov a stať sa súčasťou spoločnosti, ak sú tieto plytké, skorumpované a okliešťujú slobodu subjektu byť sebou samým.
Novela Ústav je absurdným príbehom odohrávajúcim sa v totalitnej spoločnosti, kde chorí liečia zdravých, ktorí sa odmietajú podriadiť centrálnemu princípu vládnucej moci, v podobe skríženého kosáka a kladiva, umiestneného nad vchodom do výchovného sanatória. Kniha je paródiou na socialistické zriadenie písaná v grotesknom " kafkovskom" duchu.
Košického literáta Štefana Lazorišáka v 70. rokoch odviali životné okolnosti na istý čas do pražského prostredia nezávislej kultúry, nasledujúcich desať rokov sa pohyboval v prostredí undergroundovej scény, v novembri 89 bol činný v košickom centre OF-VPN, kde sa angažoval za zmeny.
Trilógia o menej známych udalostiach a zamlčaných osudoch ľudí. Faktograficky poňatý román má dve línie. Prvá je o kronikárovi, ktorý zapisuje osudy mesta a historické udalosti od augusta roku 1968 po nedávnu minulosť. Druhá línia približuje hlavnú postavu muža, ktorý sa dostal do osídiel moci, a to ho doslova zomlela. Záver príbehu je otvorený.