Dr. h. c. prof. Štefan Luby, DrSc., slovenský fyzik, sa už dvadsať rokov venuje literatúre faktu. Napísal 17 kníh o vedeckých osobnostiach, cestách za vedou, vydal zbierky aforizmov, bonmotov a esejí. Začal trilógiou Moji intelektuáli o významných vedeckých osobnostiach zo Slovenska i zo zahraničia.
Kniha približuje udalosti v dejinách Slovenskej akadémie vied od roku 1981, kedy sa autor zapojil do riadiacich procesov v Akadémii. Je obrazom rozbúrenej doby, v ktorej SAV obhajovala svoju existenciu a v priebehu štyroch desaťročí sa rekonštituovala v zmenených politických a ekonomických podmienkach.
Nanosvet sa v Lubyho monografii otvára vo všetkých svojich zákutiach. Nanoveda a nanotechnológie ako súčasť tojuholníka znalostí nano-bio-info sa nám v nej predstavujú ako zdroj ďalšieho spoločenského a vedecko-technického progresu, ktorý sa opiera o všestrannú miniaturizáciu a ňou spojenú materiálovú a energetickú udržateľnosť.
Životný príbeh intelektuála v zlomových dejinách spoločenstva, ktorých je živou súčasťou, je vzrušujúcim čítaním. Celkom samozrejme a prirodzene mapuje cestu človeka vyrastajúceho v rodine, stáva sa príbehom troch generácií a naznačuje začiatok štvrtej.
Po knižkách Aforizmy, bonmoty a maximy (VEDA 2011) a Invektívy a inzultácie (VEDA 2013) predstavuje autor Š. Luby verejnosti, opäť s kresbami Ľ. Hološku, tretí zväzok svojich výstižných a často zároveň kritických postrehov a glos z domáceho i medzinárodného a osobitne vedeckého prostredia.
Po troch knihách – Cestovná správa z kongresu o ničom a iné texty, Poriadok verzus chaos a Fascinácia Nobelom, ktoré vyšli vo VEDE, vydavateľstve SAV, prichádza autor Štefan Luby so svojou novou knižkou cestopisných čŕt.
Autor, známy fyzik, dlhoročný predseda Slovenskej akadémie vied, ale aj autor literatúry faktu, nadväzuje v Invektívach a inzultáciách na svoju predchádzajúcu knižku Aforizmy,bonmoty, maximy (2011).
Knižkou Legendy a inšpirácie autor nadväzuje voľne na sériu Moji intelektuáli a spláca svoj dlh niektorým, dnes už legendárnym osobnostiam, ako sú ortopéd Ján Červeňanský alebo český chemik Otto Wichterle. So svojimi obľúbenými literátmi Plíniom MI.
Na slovenskom trhu právnickej literatúry sa po 55 rokoch od svojho prvého vydania opätovne objavuje významné dielo vynikajúceho slovenského civilistu európskeho formátu prof. Štefana Lubyho „Dejiny súkromného práva na Slovensku“. Podnetom na druhé vydanie je nepochybne pretrvávajúca spoločenská potreba a odborná aktuálnosť.
Zápisky a spomienky vedca, fyzika a predsedu SAV, muža s nesmierne širokým záberom záujmov od literatúry, cez vedu až po klasickú hudbu.