Čitateľsky úspešná zbierka Štefana Moravčíka Moravianska Venuša vyšla roku 1984 vo vydavateľstve Smena v edícii Erb. Knižka vznikala v priaznivej atmosfére, nastolenej knihami Pavla Dvořáka o nových archeologických objavoch na našom území, prácou Jána Dekana Veľká Morava, výstavami sochára Vojtecha Matušinca o hrdinoch a božstvách starých Slovanov.
Štefan Moravčík nespochybniteľne patrí medzi špičku slovenských majstrov poetického pera. Jeho básne sú jedinečným vkladom do literatúry a každá nová zbierka znamená poetický sviatok. Také sú i plastické, farbisté, poeticky mnohorozmerné, skrytými významami preplnené Vruby do medu.
Ponúkame Vám knižku, v ktorej nájdete nepreberné množstvo krajín, miest, pohorí, vrchov a riek. Ako sa v nich vyznať?
Tretie, prepracované a doplnené vydanie úspešnej „literárnej vlastivedy“ pestrým mixom majstrovských poetických a i prozaických minidiel predstavuje lokality Slovenska v abecednom poradí od Abramovej až po Žilinu. Texty dopĺňa a dotvára vynikajúci ilustračný sprievod Martina Kellenbergera.
Majster záhoráckej tematiky zábavne vysvetľuje, „prečo je Záhorie pupkom sveta“. Nová záhorácka epopej na motívy slovanskej mytológie sa začína samým bohom Perúnom alias Paromom. Dozvedáme sa prekvapujúce skutočnosti o vzniku záhorských obcí – Sološnica, Kuchyňa, Jabloňové, Lozorno, Stupava...