Povstanie z roku 1944 patrí nepochybne medzi najvýraznejšie, ale aj najkontroverznejšie udalosti novodobých slovenských dejín. Hoci už uplynulo veľa rokov od čias nútenej glorifikácie tohto významného aktu protifašistického odboja, historici sa stále sporia pri pokusoch o jeho zhodnotenie.
Historicko-politologický pohľad na obdobie moderných slovenských dejín od národného obrodenia po vznik Slovenskej republiky (1848 – 1993) je napísaný čítavým esejistickým štýlom.
Táto kniha pojednáva o modernej logike. Jej predmete, metódach a problémoch. Dodajme, že nie o všetkých, iba o tých základných. Nájdeme len ozaj málo vedných disciplín, ktoré sa od konca 19. storočia až podnes rozvíjali takým tempom a v takom zábere, ako práve moderná logika.
Proces s Jozefom Tisom, prezidentom prvej Slovenskej republiky bol súčasťou tzv. retribúcie – mimoriadneho povojnového súdnictva, ktoré významnou črtou bolo, že sa stalo mocensko-politickým nástrojom víťazov. V historickej eseji autor - vychádzajúc z dobového kontextu - stručne a prehľadne poukazuje najmä na uplatňovanie špecifických princípov, akými boli napr.
Triezve a vyvážené poznanie „do vrecka“. Autor vychádza z pohľadu na politickú situáciu v medzivojnovom Československu, ktorej významnou stránkou bolo silnejúce volanie po autonómii Slovenska.
Kľukatá stáročná cesta Slovákov k národnému sebaurčeniu a štátnej samostatnosti vyvrcholila dramatickým sledom udalostí, ktoré po páde komunistického režimu viedli až k vzniku samostatnej Slovenskej republiky (1993). História prechádza do živej, zložitej súčasnosti a z nedávnej žeravej súčasnosti je už história, ktorú treba skúmať a verne pomenúvať.