Autor je literárny vedec a dokonale ovláda teóriu písania v rôznych štýloch. Vo svojich poviedkach svoj pozorovací talent naplno rozvinul a ak milujete paródie, nielen to, čo je napísané ale hlavne ako, zamilujete si aj túto knihu. ExEdícia získala Národnú cenu za dizajn.
Práca reflektuje interpretáciu ako vstupnú bránu, ktorá umožňuje prístup k textu. Pritom tu funguje paradoxný základný vzťah diferencie interpretácie od textu, ktorý interpretuje. Kniha sa ďalej zaoberá tým, akú úlohu hrá rozprávanie príbehov v našich životoch a našej kultúre.
Pomohol postaviť kliniku v Ugande a musel sa ukrývať pred odrazenými guľkami v Burundi. Tomáš Horváth spísal vtipné i vážne príhody zo svojho pôsobenia v Afrike a priniesol knihu, ktorá ponúka triezvy pohľad na humanitárnu pomoc i rozvojové projekty. Zamýšľa sa nad ich efektivitou a rozoberá príklady správnych a nesprávnych medzinárodných spoluprác.
Práca Medzi invariantom a idiolektom po historicko-metodologickom úvode o opakovateľnosti a udalosti v jazyku a literatúre prináša v rade štúdií interpretácie jednotlivých literárnych textov predovšetkým vo vzťahu k textovým invariantom t. j. na ich žánrovom pozadí a vo vzťahu k literárnym smerom.
Kniha Tomáša Horvátha prináša pohľad na problematiku literárneho subjektu v dielach slovenských a poľských autorov, ktorých tvorba je literárnou vedou situovaná do obdobia modernizmu (v poľskom prípade obdobie tzv. Mladého Poľska) alebo sa nejakým spôsobom s otázkami subjektu v modernistickej literatúre spája (literárny subjekt v romantickom texte).
Monografia Tajomstvo a vražda. Model a dejiny detektívneho žánru sa situuje v problémovom poli genológie (teória a dejiny literárnych žánrov). V I. časti ponúka teoretický model detektívneho žánru a v II. časti načrtáva dejiny detektívky od jej postupného konštituovania a diferenciačného vymedzenia sa oproti príbuzným žánrom (napr.
"Teoreticky fundované interpretačné štúdie Tomáša Horvátha o prozách Jána Hrušovského sa vyznačujú bezpečným zvládnutím problematiky a precíznymi analýzami a tak zásadným spôsobom prehlbujú poznanie základných znakov Hrušovského tvorby a zároveň ho inovatívne situujú do širšieho kontextu európskej moderny. "
V Antikvariáte číha poviedka, v ktorej je skrytá iná poviedka. Podarí sa v tajomných chodbách textov zrekonštruovať fabulu, v ktorej vystupuje čitateľ týchto textov? Je matka svojou dcérou? Možno vďaka technológiám vychutnať vlastnú smrť? Vlčie grúlenie, rozpútané vášne, trhlina v deji. Vitajte v Antikvariáte!
Rozptýlený potlesk, opona sa zdvíha. Ďalekohľad v hľadisku, prázdna lóža. Enigma básne, ktorá sa napĺňa ako desivá veštba. Vydesená neznáma žena, bunker pod lesom. Akcia a spánok. Dve miesta. Vymieňajú sa masky, desivý špionážny thriller sa ženie k jedinému možnému koncu. Na jednu adresu, kam vedú všetky línie príbehu.
Traktát o rétorických stratégiach, ktorými chce text prekročiť sám seba smerom k referentu, či už je ním "historické dianie", "svet", aby text napĺňal funkciu mimesis, alebo či už je týmto referentom "autor", "subjektivita", aby text napĺňal funkciu expresie - referent bude v rozuzlení odhalený ako fatamorgána rétorických stratégií textu, item o nereflektovaných
Prečo určitého muža väznia v sanatóriu? Čo ak je on sám spriahnutý so svojimi mučiteľmi? Je to skutočne on, alebo hrá svoju úlohu až... do konca?
Vo všetkých poviedkach druhej zbierky ide o vysoko štylizovaných individualistov s nesmierne komplikovaným vzťahom k iným ľuďom. Na prítomnosť iných rezignujú vedome, dobrovoľne, s úľavou.
Osem poviedok Akozmie predstavuje Tomáša Horvátha v dvoch podobách – ako absurdného a groteskného autora na strane jednej a ako mierne epigónskeho existencializujúceho nespokojníka, ktorým sa prevŕtava červotoč neznesiteľných pochybností – nie vlastných, ale nájdených v slovách väčšinou už mŕtvych pánov.