Po piatich rokoch prichádza na knižný trh druhé vydanie, rozšírené o 40 strán a prinášajúce 2 nové kapitoly a 15 podkapitol. Kniha prináša poznatky o poskytovaní prvej pomoci, nadobudnuté autorom za viac ako 45 rokov pôsobenia v oblasti výučby a poskytovania prvej pomoci laikmi a profesionálnymi záchranármi.
Príručka prvej pomoci nie je určená výlučne matkám. Patrí do rúk a jej obsah aj do hláv otcov, starších súrodencov, starých rodičov, učiteľov, vychovávateľov, animátorov, táborových vedúcich a vôbec všetkým, ktorí sa v práci alebo vo voľnom čase pohybujú v prítomnosti detí od príchodu z pôrodnice po predpokladaný odlet z mama hotela v osemnástich rokoch.
Rozšírené vydanie z roku 2018. Nová 14. kapitola. Sedem nových modlitieb záchranára. Záchranár, ktorý slúži viac ako 40 rokov na záchranke. Knižný rozhovor hovorí o životnej ceste Viliama Dobiáša, prináša tiež rozhovor o prvej pomoci, ľudskom tele i zdravom životnom štýle.
Pregraduální i postgraduální učebnice je určena studentům ošetřovatelství, urgentní zdravotní péče (zdravotničtí záchranáři, sestry na oddělení emergency...), medicíny, operátorům tísňových linek, lékařům RZP a urgentních příjmů nemocnic a spolupracujících oborů, zejména v oblasti přednemocniční péče. Publikaci ocení i hasiči a policisté.
Doktor Dobiáš videl počas svojho profesionálneho života záchranára veľa úzkosti, strachu a bolesti. A to boli ešte tie lepšie (živé) prípady. Jeho bilančná kniha má v sebe ľahkosť, nadhľad a pokoru. Možno aj preto, že ju napísal človek s veľkou dušou, ktorý nás učí, že zachrániť niekomu život môže byť až zázračne jednoduché.
V knihe sú poznatky o poskytovaní prvej pomoci nadobudnuté autorom za viac ako 40 rokov pôsobenia v oblasti výučby a poskytovania prvej pomoci laikmi a profesionálnymi záchranármi.
Knížka docenta Viliama Dobiáše Volali jste záchranku?
Historky sú vždy skutočné, zmenené sú len mená, miesto, čas. Napriek tomu sa možno niektorí pacienti a príbuzní spoznajú, nech to autorovi prepáčia. Aj keď sa niekto spozná, neznamená to, že je to jeho príbeh. Pacienti, diagnózy, situácie sa v skutočnom živote opakujú.
lekárske odbory je prvou publikáciou na Slovensku a pravdepodobne aj vo svete, ktorá sa prednostne venuje princípom odberu anamnézy a zásadám fyzikálneho vyšetrenia v prístrojových, personálnych, materiálnych a priestorových podmienkach neodkladnej prednemocničnej starostlivosti.
V druhom, doplnenom a prepracovanom vydaní boli do autorského kolektívu prizvaní 4 ďalší spoluautori a pribudlo 27 nových kapitol.