Poznáte slovenské sloveso, ktoré nemá budúci čas? Čo majú spoločné názvy Oxford, Frankfurt a Uherský brod? Prečo kedysi obliekali malých chlapcov do dievčenských šiat? Ako by sa zmenil náš život, keby sme sa zbavili potreby spánku? Ako vyzeral život Simeona Stylitu, ktorý strávil 37 rokov na vrchole vysokého stĺpa?
Koľko váži oblak? Mali Adam a Eva pupok? Je zebra biele zviera s čiernymi pruhmi alebo čierne zviera s bielymi pruhmi? Môže sa stať, že niekto mal predvčerom iba 15 rokov a na budúci rok už oslávi 18?
Počas tvorby vízie Učiace sa Slovensko v rokoch 2016 2017 sa podarilo vyvolať nádej, že slovenské školstvo sa konečne vydá na cestu potrebných zmien. Následné kroky ministerstva školstva (či skôr ich absencia) však mnohých zaskočili a opäť raz sklamali.
Autor knihy bol jedenásť rokov šéfredaktorom mesačníka DOBRÁ ŠKOLA. Po celý čas písal texty do niekoľkých rubrík v tomto časopise. Jednou z nich bol aj jeho pravidelný stĺpček Úvahy po zvonení. Do 250 slov sa veľa múdra nezmestí, takže niektoré úvahy môžu pôsobiť trochu skratkovito či nedokončene.
Známy slovenský odborník na vzdelávanie sa pri svojich návštevách galérií a obrazární necháva inšpirovať slávnymi maľbami, ktoré sa snaží čítať cez optiku pedagogickej profesie či rodinnej výchovy. V známych i menej zná-mych výtvarných dielach hľadá a nachádza rady pre dnešných rodičov a uči-teľov pripravujúcich mladých ľudí na prevzatie zemegule.