Štúdia z hľadiska socio-filozofických ideí Karla Marxa interpretuje: a)kolaps sovietskeho modelu socialistickej spoločnosti a vznik sociálneho štátu b)horizonty kapitálového vzťahu v podmienkach vedecko-technologických revolúcii.
Obsah: 1. Dva historické fakty 20. storočia a Marxov objav štrukturalizácie spoločenských vzťahov 2. Marxova paradigma funkcie výrobncýh síl (technológií) v štrukturalizácii spoločenských vzťahov 3. Prvé uznanie Karla Marxa kapitálovému vzťahu 4. Druhé uznanie Karla Marxa kapitálovému vzťahu. Voľný čas a nový hodnotový pojem bohatstva 5.
Z obsahu: Prirodzenosť dôstojnosti človeka - axióma ľudských práv. Spoločenská rolová dôstojnosť človeka. Od kmeňovej dôstojnosti k ľudskej dôstojnosti. Filozoficko - právny pojem ľudskej dôstojnosti. Prirodzenosť dôstojnosti človeka alebo ľudská dôstojnosť? Kultivácia ľudskej dôstojnosti v rodine.
"Rozlíšili a zdôvodnili sme nasledovné typy tolerancie: disjunktívnu, konjuktívnu a synergickú. Nie je teda tolerancia ako tolerancia. To je, myslíme si, prvé zovšeobecnenie a podnet, ktorý venujeme čitateľovi, žijúcemu v spoločnosti, kde termín tolerancia je síce frekventovaný, ale nie diferencovaný.