Na svete azda niet pestrejšej oblasti ako Kaukaz. Široká paleta farieb a vôní prírody presakuje do rozmanitosti tu žijúcich národov, ktoré výrazne obohacujú svetové kultúrne dedičstvo. Autor sa opiera sa o výpravy, ktoré si sám organizoval v juhokaukazských republikách.
Pätnásty zväzok edície Hory, diaľavy zachytáva pocity, poznanie a úvahy z dvoch výprav na Ďaleký východ. Okrem zážitkov prináša bohatú faktografiu. Autor si všíma prírodné zákutia, kultúru, obyčaje, náboženské osobitosti, stavebné pamiatky a historické osudy dvojice ekonomicky vyspelých štátov.
Ôsmy zväzok edície Hory, diaľavy sprevádza čitateľa tibetsko-budhistickými a taoistickými kláštormi, mešitami, mestami s rýchlo rastúcimi mrakodrapmi a ľudoprázdnymi veľhorami Sečuánu a severnej Číny. Zachytáva vlastné cestopisné zážitky, postrehy a úvahy.
Cestopis zaznamenáva štyri výpravy na Balkán. Autor prináša živé zážitky z putovania. Všíma si prírodné, historické a kultúrne súvislosti. Čitateľa sprevádza tisícdvesto kilometrov dlhým súvislým prechodom hrebeňov piatich najvyšších bulharských pohorí (Rodopy, Pirin, Rila, Vitoša a Stará planina).
Cestopis zaznamenáva päť výprav v stredomorských krajinách. Prináša živé zážitky z putovania. Všíma si prírodné, historické a kultúrne súvislosti.
Autor zaznamenáva výpravy v škandinávskom kultúrnom priestore. Prináša živé zážitky z putovania. Čitateľovi ponúka zážitky a úvahy z pešieho prechodu vnútrozemím celého Islandu, najvyšších hôr Nórska, švédskeho Laponska, a zo zapolárnych ostrovov ako Grónsko, Špicbergy a Jan Mayen.
Cestopis zaznamenáva zážitky, postrehy a úvahy zo štyroch výprav na konci monzúnového obdobia, ktorému sa komerční trekári vyhýbajú ako čert svätenej vody. Pred nástupom azúrového neba panuje v Himalájach pokoj. Niektoré horské osady čakajú na začiatok turistickej sezóny, ale iné žijú šťastne a sebestačne aj bez ekonomickej pomoci pohodlných dovolenkárov.