Už tretie rozšírené, opravené a prepracované čitateľsky príťažlivé rozprávanie opisuje pohnuté osudy 22 hradov západného a časti stredného Slovenska.
Zkušený cestovatel a dobrodruh Petr Nazarov přichází na český trh cestopisů již potřetí. Další autentický příběh je důkazem toho, že pokud má člověk srdce a mysl otevřené, může vstoupit do proudu dobrodružství při poznávání nového, velmi odlišného kraje.
Stará slovenská povesť hovorí: Keď Boh stvoril Zem, rozdelil anjelom krásu, aby ju rozniesli po krajinách. Najmladší z nich si chcel skrátiť cestu cez vysoké pohorie. Nevládal však so záťažou vzlietnuť vyššie. Zavadil o jeden z ostrých štítov a všetka krása sa mu rozsypala po okolitých dolinách. Starí Slovania dali divokým horám plným zveri a povier meno Tatry.
Ľudia oddávna dvíhali zrak k Tatrám a hádali, ktorý z končiarov je najvyšší. O prvenstvo sa uchádzal Kriváň, Gerlach, aj Ľadový štít. Kriváň sa stal symbolom Slovenska, Ľadový štít bol nočnou morou nemeckého profesora, ktorý síce zorganizoval prvovýstup, ale na vrchole nikdy nestál a niekoľkokrát premenovaný Gerlach bol neustále uzurpovaný politickou mocou.
Keď stál 16-ročný chlapec na brehu Morského oka, pocítil túžby byť prvý na vrchole Mengusovského štítu. Hnala ho túžba po ocenení, uznaní, alebo po zdolaní nezdolateľného?
Vysoké Tatry, symbol Slovenska - úkryt a útočisko pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a úľavu pre svoju dušu. Ich neopakovateľná atmosféra a vznešenosť si pýtajú celého človeka. Kolekcia 6DVD Príbehov tatranských štítov odhaľuje kúsok pradávneho tajomstva Tatier...
Vo svete ho uznávajú, doma o ňom vie len málokto. Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s tromi Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady.
Vzpomínky předního českého přírodovědce a prvního ředitele Přírodovědeckého muzea Národního muzea Otakara Štěpánka na jeho cesty po Krétě a Peloponésu během 30. let 20. století.
Nové vydanie Prekrásna obrazová publikácia o Slovensku doplnená hodnotnými textami v Slovenčine, Angličtine a Nemčine.
Ak majú hory dušu, potom je obrovská... Pred 90-timi rokmi dokázal mladý študent dovtedy nepredstaviteľné. Wieslaw Stanislawski vyliezol v najväčších stenách slovenských Tatier nové, náročné cesty. Len s konopným lanom okolo pása, ale s nesmiernou vášňou a túžbou. Dvaja priatelia sa vybrali po jeho stopách do tatranských stien v zimných podmienkach.
Sprievodca prináša stručnú históriu hradu, jeho majiteľov, približuje čitateľovi vzťah Plaveckého hradu k okolitým hradom a opevneniam v oblasti Malých Karpát. Veľmi zaujímavá a ľahko čitateľná je "prehliadka" hradu, ktorá pomôže návštevníkovi lepšie spoznať jeho stavebný vývoj počas celej svojej existencie od 2.pol. 13.stor. do 18.stor.
Keď hrady prišli o svojich pánov, stratili zároveň aj svojich obrancov a investorov. Zrúcaniny - spomienky na staviteľskú zručnosť našich predkov - často miznú v hustých lesoch a kameň po kameni padajú do údolí riek, akoby na ne bola uvalená kliatba. Stredoveké hradné zrúcaniny sú našim kultúrnym dedičstvom.
Ôsmy zväzok edície Hory, diaľavy sprevádza čitateľa tibetsko-budhistickými a taoistickými kláštormi, mešitami, mestami s rýchlo rastúcimi mrakodrapmi a ľudoprázdnymi veľhorami Sečuánu a severnej Číny. Zachytáva vlastné cestopisné zážitky, postrehy a úvahy.
Reprint turistického průvodce z roku 1925 nám představí Brdy, Brdské Hřebeny a Podbrdsko v době, kdy byl tento kraj otevřený veřejnosti a o zřízení dělostřelecké střelnice, pozdějšího Vojenského újezdu Brdy se ve společnosti a hlavně v řadách turistické veřejnosti velmi živě diskutovalo.
Z obsahu: - Drobnosti Kamenného mesta alebo ako vie vojna urobiť škrt cez rozpočet - Návšteva u disidenta alebo Rusko a Alexander Meň - S čím sa borili prví islamskí racionalisti alebo od obchodu s otrokmi až po konzervovanie DNA - Hrbáčovo oko alebo nemožnosť prekladať stredoveké texty ...
Zápisník slovenského "prekliateho básnika" a "smutného mnícha" predstavuje hlboký pohľad do básnikovho myslenia, jeho trpkú evokáciu detstva, názory na svet, Boha, poéziu, kňazské povolanie, cirkev, národ...
Ve druhém díle nás autor povede od Zlatého tygra, o němž byl díl první, na Nové Město do dalších slavných pražských hostinců, jejichž osudy se proťaly s českými kulturními dějinami a jež tak spoluvytvářely specifickou českou subkulturu.