Jezuiti dostávajú od pápežov už celé stáročia rôzne špecifické poslania a úlohy. Plnenie takýchto osobitných misií je ich charizmou. Patrí k nim aj vedenie Vatikánskeho observatória, oficiálneho astronomického výskumného pracoviska katolíckej Cirkvi. Táto kniha je rozhovorom dvoch jezuitov, ktorí v ňom pracujú.
Poľský spisovateľ Jan Dobraczyński dal svojmu ďalšiemu románu s biblickou tematikou príznačný názov: Svätý meč. Ide o voľné pokračovanie Nikodémových listov (Dobrá kniha, 2022). Jeho hrdinom je totiž Pavol z Tarzu, nekompromisný farizej, ktorého stretnutie so živým Ježišom na ceste do Damasku zmenilo na neohrozeného kresťanského misionára.
Vyšlo v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity. 11. zväzok dlhodobého projektu Kniha žalmov patrí medzi najobľúbenejšie kresťanské a židovské spisy. Po tisícročia učí a povzbudzuje veriaceho človeka komunikovať s Bohom, volať k nemu, prosiť či chváliť ho, a to najmä v náročných životných situáciách.
Dôverná a hlboká blízkosť dvoch pápežov – Benedikta XVI. a Františka – je hlavným motívom tejto knihy. Obsahuje tematický výber z príhovorov, ktoré predniesli na generálnych audienciách. Vedľa seba v knihe zaznievajú ich názory na zásadné otázky a čitateľ má možnosť porovnávať ich.
Jezuiti na Slovensku vyhlásili Rok Tomáša Munka – od 28. 1. 2024 do 4. 5. 2025. Aspoň krátko sa zoznámme so životným príbehom kandidátov na blahorečenie.
Spomedzi mnohých knižných diel amerického arcibiskupa Fultona J. Sheena, aktuálne čakateľa na blahorečenie, je jeho Život Krista pokladaný za „najčítavejšie dielo“. Jednotlivé kapitoly sú ovocím dlhých rokov Sheenových modlitieb i štúdia. Dramaticky a pútavo v nich nanovo rozpráva o známych udalostiach Ježišovho narodenia, života, ukrižovania a zmŕtvychvstania.
Blahoslavená Anna Katarína Emmerichová mala videnia „trpkého umučenia nášho Pána Ježiša Krista“ a prežívala toto utrpenie na svojom tele. Z Božej milosti sa táto dcéra chudobných roľníkov, ktorí vytrvalo hľadali Božiu prítomnosť, stala známou mystičkou. Veľká materiálna chudoba, v ktorej žila, bola vyvážená bohatým vnútorným životom.
Publikácia je zostavená zo sérií príspevkov odvysielaných vo Vatikánskom rozhlase. Knižné vydanie má umožniť čitateľovi vrátiť sa k myšlienkam, ktoré zazneli v éteri v ľahkej zvukovej forme, aby vstúpili hlbšie do jeho srdca, aby sa v ňom zakorenili.
Vychádza pri príležitosti dvestopäťdesiateho výročia narodenia (1774), dvojstého výročia smrti (1824) a dvadsiateho výročia blahorečenia (2004) Anny Kataríny Emmerichovej.
Joseph Ratzinger – Benedikt XVI. prirovnáva liturgiu k nádhernej freske, ktorá je síce dobre zachovaná, no prekrývajú ju neskoršie omietky a nátery. Vo svojej knihe Duch liturgie sa podujal poukázať na všetky nánosy, ktoré sa na liturgii usadili, a poukázať na jej pôvodného ducha.
Po úspechu knihy Carla Rocchettu Mystika manželskej intimity prinášame našim čitateľom ďalšie dielo z pera tohto talianskeho kňaza. Chváloreč na manželskú hádku je praktická a dlhoročnými pastoračnými skúsenosťami podopretá kniha o fenoméne, ktorému sa nijaký vzťah nevyhne.
Ako už naznačuje samotný dvojitý názov, v tomto diele sa rozoberajú jednak udalosti biblických kníh Exodus, Numeri a Deuteronomium, jednak sa tu hovorí o duchov¬nom rozvoji človeka. Život Mojžiša je jednou zo skvostných ukážok starovekej exegézy Biblie, najmä toho prúdu, ktorý sa tradične nazýva „alegorický", čiže obrazný alebo symbo¬lický.
Schopnosť a možnosť človeka rozhodovať sa je veľkým Božím darom. No neraz ju vnímame ako príliš ťažkú úlohu, ba až bremeno. Každé rozhodnutie, ktoré musíme urobiť, je príležitosť darovaná Bohom. Boh nás obdaroval slobodnou vôľou. Rozhodovať sa je privilégium, z ktorého pramení naša jedinečnosť a neopakovateľnosť, naša dôstojnosť.
To, čo má najväčšiu cenu, nemožno obsiahnuť v nijakej knihe. A predsa môže napísané slovo niekomu pomôcť objaviť, čo je v živote dôležité, ba rozhodujúce. Táto knižka chce k tomu prispieť krátkymi príbehmi zo života a pre život. Nech nás vedú k zamysleniu a k modlitbe. Nech nás povzbudia žiť svoj život múdro, pravdivo a šťastne.
Modlitba spytovania svedomia, nazývaná aj exámen, je popri Duchovných cvičeniach a ignaciánskom rozlišovaní ďalším dôležitým prvkom, ktorým svätý Ignác z Loyoly prispel do pokladu spirituality v Cirkvi.
V dejinách Cirkvi mala úcta k svätým rozličnú podobu. Boli obdobia, keď sa priveľmi zdôrazňovalo všetko, čo bolo v ich živote a po smrti zázračné. Tento zhon za zázrakom viedol k vytváraniu legiend, ktoré neraz sťažujú poznanie pravého životného svedectva svätých. V našich časoch zase prevláda úsilie vidieť vo svätcoch obyčajných ľudí ako sme my.
V tejto knižke prinášame 101 myšlienok svätého Augustína (*354 – † 430). Bola to výrazná osobnosť rímskej civilizácie a raného kresťanstva na sklonku staroveku. Pochádzal zo severnej Afriky. Vzdelanec, učiteľ, sveták,konvertita, biskup, skvelý rečník, horlivý kazateľ a plodný spisovateľ.
Spomedzi mnohých knižných diel amerického arcibiskupa Fultona J. Sheena, aktuálne čakateľa na blahorečenie, je jeho Život Krista pokladaný za „najčítavejšie dielo“. Jednotlivé kapitoly sú ovocím dlhých rokov Sheenových modlitieb i štúdia. Dramaticky a pútavo v nich nanovo rozpráva o známych udalostiach Ježišovho narodenia, života, ukrižovania a zmŕtvychvstania.
Človek ako chlieb. Tak mnohí hovorili jezuitskom pátrovi Jozefovi Porubčanovi. Na stránkach tejto útlej knižky načiera do hlbokej a ťažkej témy ľudskej staroby. Robí to v súlade s veľkou evanjeliovou víziou rozvoja lásky a jej vyvrcholenia v naplnení Božích zámerov. Toto videnie sveta vo svojom myslení vytrvalo pestoval a rozvíjal.
Vydanie obsahuje označenie jednotlivých biblických kníh – praktické palcové indexátory, ktoré umožnia rýchle vyhľadanie príslušnej knihy. V skromnom zozname slovenských katolíckych prekladov Biblie má preklad Antona Boteka výnimočné miesto. Autor na ňom pracoval s cieľom priblížiť biblické texty moderným jazykom.