Básnický výber Žofia a ine básne prináša Beniakovu poéziu z autorovho prvého vrcholného obdobia (1936 - 1947). Predladáme celé zbierky, v pôvodnom poradí, ako ich pre nás pripravil autor: Poštový holub (1936), Bukvica (1938), Vigília (1939), Žofia (1941), Popolec (1942) a zbierku Igric v jej rozšírenom vydaní (1968).
Odkiaľ a kam smerujeme po dvadsiatich rokoch od rozdelenia československého štátu? Priniesla nám samostatnosť viac demokracie a slušnosti v politike? Viac zodpovednosti a občianskej zrelosti? Pevnejšiu vládu zákona a lepšie ekonomické podmienky? Alebo je to inak? Prečo sa uberáme práve týmito dráhami a kam nás to môže doviesť?
Bazilejský kriminálny komisár Peter Hunkeler, ktorý márne pátra po vrahovi prostitútky Barbary Amslerovej, nájde cestou z nočného baru domov mŕtvolu kamaráta Hardyho. Pátranie sa uberá dvoma smermi. Hunkelerov kolega Madörin je presvedčený, že obe vraždy spolu nesúvisia.
Taliansky novinár Roberto Saviano, autor úspešnej Gomory, otvorene píše o pozadí akútnych spoločenských problémov dnešného Talianska, za ktorými stojí prenikanie mafiánskych štruktúr z juhu na sever krajiny, korupcia či mediálna manipulácia.
Publikácia Cirkev v dnešnom svete - potreba alebo prežitok je výsledkom niekoľkoročného nepravidelného cyklu prednášok, ktoré odzneli v Národnom katolíckom kňazskom seminári v Číne. Prof. Zulehner z Viedne spolu s prof. Neunerom z Mníchova prijali pozvanie tamojšieho dekana teologickej fakulty Dr.
Dnes už "kultový" text Dušana Šimka, Maratón Juana Zabalu , ktorý bol po prvý krát publikovaný v r. 1984 v zbierke poviedok s rovnomenným názvom v londýnskom exilovom vydavateľstve Rozmluvy, vychádza v novom, samostatnom vydaní s originálnymi ilustráciami Tomáša Klepocha.
Dlho očakávaná kolektívna publikácia Dejiny sociálneho a politického myslenia je určená nielen pre študentov humanitných odborov, ale tiež pre tých, ktorých zaujíma vývoj sociálno-politických ideí a prúdov od antiky po dnešok, nevynímajúc kontext čínskeho a islamského uvažovania o spoločnosti.
Ľubomír Lipták nebol klasickým hospodárskym historikom, no vo svojich prácach sa hospodárskym dejinám často venoval. V poradí štvrtý zväzok výberu z diela tohto významného slovenského historika predstavuje jedenásť textov z oblasti hospodárskych dejín, ktoré boli publikované medzi rokmi 1960 - 2002.
V poradí prvý zväzok vybraných spisov Miroslava Kusého s názvom Politika a inštitúcie predstavuje súbor textov, štúdií a nevydaných rukopisov, v ktorých autor reflektuje problematiku inštitucionalizmu v kontexte systémových zmien v Československu od šesťdesiatych rokov minulého storočia.
Tridsaťšesťročný Péter Garren je spisovateľ a práve sa odhodláva napísať prvé veľké dielo, ktoré by obsiahlo všetky problémy života Európy. Jedného dňa vo svojom parížskom byte začuje z rádia hlas. Neznámy rečník škrekľavo žaluje, odsudzuje, obviňuje, Garren mu však sotva rozumie a čoskoro by naňho zabudol ako na zvláštne divadelné predstavenie.
Život chudobných obyvateľov Posillipa – rybárov, obuvníkov, stánkových predavačov – sa do istej miery mení koncom štyridsiatych rokov minulého storočia, keď tam prichádzajú emigranti z východnej Európy. Všetci sú zaujatí istým tajomným starším párom, „učeným pánom“ a jeho spoločníčkou.
Moskoviáda – román hrôzy je rozprávanie o jednom dni zo života ukrajinského literáta s čudným menom Otto von F. v Moskve. Nezvyčajná zmes niekoľkých prozaických štýlov – trilleru, čierneho realizmu, parodickej love story či politického pamfletu zaujme čitateľov dynamikou a špecifickou autorskou poetikou.
Prvé – ešte ojedinelé – pokusy o cestopisnú prózu možno u nás zaznamenať v 16. storočí. Pozornosť si zaslúži najmä po nemecky písaný cestovný denník humanisticky vzdelaného úradníka u Fuggerovcov Jána Dernschwama.
Čarnogurského "Súboj s komunizmom" predstavuje pútavý, memoárovo beletristicky spracovaný príbeh s nesmiernou historickou hodnotou pre budúce generácie. Celá atmosféra deja a udalostí bola vlastná obdobiu a represiám, ktoré Komunistická strana nastolila ako svoj systém vlády nad spoločnosťou.