Kniha Pojmy dobrého práva predstavuje širokospektrálnu úvahu odborníka na teoretické i praktické otázky nad postavením práva v súčasnej spoločnosti, jeho vzťahom k morálke a predovšetkým nad štvoricou pojmov, ktoré reprezentujú "dobro" v práve - prirodzené právo, ľudské práva, právne princípy, spravodlivosť/rovnoprávnosť.
Publikácia ponúka pohľad na: systém fungovania európskeho práva analýzu povahy a účinkov jednotlivých prameňov európskeho práva konanie pred európskym súdom ochranu súkromných osôb právo vnútorného trhu voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu ochranu hospodárskej súťaže, regulácia verejného obstarávania, ochrana spotrebiteľa, práva obchodných
Rímske právo nás učí: Tria iuris praecepta : Honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere ( tri príkazy práva: čestne žiť, nikomu neškodiť, dávať každému, čo mu patrí, Ulpianus, Digesta 1, 1, 10, 1). Je to požiadavka rímskeho práva ako základ občianskej etiky.
postavenie právnických a fyzických osôb v rámci právnej úpravy starostlivosti o životné prostredie * základné právne inštitúty v rámci starostlivosti o životné prostredie * ekonomické nástroje a financovanie starostlivosti o životné prostredie * právna úprava starostlivosti o zložky životného prostredia a ekosystémy * právna úpravy ochrany životného prostredia
Druhé značne rozšírené vydanie jedinečnej publikácie svojho druhu na slovenskom právnickom trhu. Publikácia prináša nevyhnutnú aktualizáciu dynamicky sa rozvíjajúcej oblasti práva ľudské práva, nielen z teoretického hľadiska, ale snaží sa podať praktický a reálny pohľad na uvedenú problematiku.
Publikácia Rozsudky Veľkej komory Európskeho súdu pre ľudské práva sa venuje výlučne judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva, sprostredkováva originálne texty jeho rozhodnutí a poskytuje ucelený obraz o existujúcej praxi štrasburského súdu.
Publikácia je rozdelená do 4 logických celkov - častí, ktoré obsahujú celkom 20 kapitol: • Úvod do problematiky zdaňovania - základné pojmy, druhy daní, zásady a úskalia daňovej politiky, problematika daňových stimulov daňových únikov, informácie o daňovej reforme v SR • Druhy daní podnikateľských subjektov - najmä z hľadiska komparácie daní v krajinách
Súpis publikovaných prameňov práva a právnickej literatúry Slovenska (2001-2004). Jednotlivé pramene práva sú doplnené základnými bibliografickými údajmi, a to: názov prameňa, miesto uverejnenia prameňa, meno autora, názov vydavateľstva.
Monografia predstavuje pracovné právo v právnom systéme SR a súčasne v právnom systéme Európskej únie. Obsahuje vyše 140 rozhodnutí Európskeho súdneho dvora (ESD), ktoré ponúkajú správnu odbornú orientáciu nielen v komunitárnom pracovnom práve, ktoré je už aj našim právom, ale i v pracovnom práve SR.
Publikácia predstavuje pracovné právo: – v právnom systéme SR – a súčasne v právnom systéme Európskej únie. Obsahuje vyše 140 rozhodnutí Európskeho súdneho dvora (ESD), ktoré ponúkajú správnu odbornú orientáciu nielen v komunitárnom pracovnom práve, ktoré je už aj naším právom, ale i v pracovnom práve SR .
Súpis publikovaných prameňov práva a právnickej literatúry Slovenska v rokoch 1993 - 2000, doplnených základnými bibliografickými údajmi (meno autora, vydavateľ, názov prameňa... a pod.). Publikácia obsahuje aj anotácie a recenzie, judikatúru, zákonodárstvo, právne dejiny, právnickú jazykovedu.
Správne právo patrí k najrozsiahlejším odvetviam právneho poriadku Slovenskej republiky. Tvorí ho veľké množstvo právnych predpisov. Navyše je to odvetvie dynamické, pretože dochádza v ňom k častým zmenám týchto predpisov. Napriek tejto skutočnosti možno konštatovať, že všeobecná časť správneho práva je relatívne stabilná.
Ústava ako celok predstavuje základný prameň ústavného práva a aj preto možno považovať teóriu konštitucionalizmu, resp. teóriu ústavy za integrálnu a pritom kľúčovú súčasť vedy ústavného práva.
V súčasnosti nie je na Slovensku a ani v Čechách žiadna práca, ktorá by sa komplexne zaoberala problematikou postavenia svedka v trestnom konaní. Ambíciu zaplniť toto prázdne miesto má monografia „Svedok v trestnom konaní“, autorom ktorej je vysokoškolský učiteľ trestného práva JUDr. Peter Polák, PhD.
Publikácia sa zaoberá právnym postavením rodiča vo výchove maloletého dieťaťa. Zohľadňuje právy stav k júnu 2009. Vychádza z detailnej analýzy vybraných inštitútov rodinného práva súvisiacich s výkonov rodičovských práva a povinností pri realizácii výchovy vo vzťahu k maloletým deťom.
Autori pripravili publikáciu, ktorá umožňuje poznať základné procesné práva a povinnosti občana, ktorý sa dostane do rôznych procesných rolí v rámci trestného konania. V súčasnej slovenskej či českej odbornej literatúre podobnej publikácie niet.
„Autorský kolektiv pod vedením doktora Marka Števčeka sestavil moderní učební pomůcku, která svým rozsahem i obsahem odpovídá publikacím, jež jsou k dispozici o tomtéž právním odvětví v zahraničí.