Profesor Lucian Boia, narodený v Bukurešti 1. februára 1944, pôsobí na Fakulte histórie Bukureštianskej univerzity. Jeho bohaté a pestré dielo obsahuje tituly, ktoré vyšli v Rumunsku a Francúzsku a boli preložené do angličtiny, nemčiny a iných jazykov.
Rozprávkové zbierky publikované v 19. storočí - Slovenské povesti Augusta Horislava Škultétyho a Pavla Dobšinského a Dobšinského Prostonárodné slovenské povesti patria k jedným z najvydávanejších, najčítanejších a najznámejších diel slovenskej literatúry daného obdobia.
Aby mohol sledovať postupujúcu asanáciu, pravidelne liezol z kuchyne na hornom poschodí únikovým okienkom von na strechu.
Neviditeľné mesto je originálnym literárnovedne a kultúrnohistoricky orientovaným príspevkom na tému obraz mesta. Aký imidž mala Bratislava u zahraničných návštevníkov? Ako ju vnímali domáci obyvatelia? A čo to vôbec je "obraz mesta" ? Ako sa vytvára?
K všestrannej generácii spisovateľov, ktorá dospievala a pôsobila v spoločenskom živote po vzniku prvej Československej republiky, patrí aj Dobroslav Chrobák. Bol elektrotechnickým inžinierom, jeho profesiou bola práca v Slovenskom rozhlase, ale angažoval sa aj ako esejista a komentátor dobového kultúrneho života.
Román Chlapík od vedľajšieho hrobu približuje život v dnešnom Švédsku z netradičného uhla pohľadu a svojím univerzálnym posolstvom je rovnocenným konkurentom súčasnej aj u nás populárnej švédskej kriminálnej prózy.
Autobiograficky ladená próza nositeľa Nobelovej ceny ponúka čosi ako emocionálne zaangažovanú príručku pre záujemcov o nedávnu históriu stredovýchodnej Európy, brilantne napísané vyznanie európanstva, analýzu vývojových trendov prvej polovice dvadsiateho storočia.
Klasickým objektom kultúrnych vied sú javy poznačené spontánnosťou, nachádzajúce sa mimo oblasti racionálnej regulácie a vnímané ako prirodzené kultúrne entity v protiklade s „umelými“ objektmi, vytvorenými s istým stupňom uvedomenosti.
Práca sa systematicky zaoberá problematikou postavenia maďarskej menšiny na Slovensku v troch základných líniách: nastoľuje ju ako problematiku vedeckého výskumu, v historických kontextoch povojnového riešenia maďarskej otázky a problematiky maďarskej menšiny v novej situácii, po roku 1989, po páde komunistických režimov v strednej Európe.
Najnovšia kniha básnika, spisovateľa a úspešného obchodníka Miloša Žiaka je rozsiahlou historickou freskou, autorovou rodinnou kronikou a zároveň románom, popisujúcim udalosti a individuálne osudy počas obdobia dvetisíc rokov od príchodu Židov k strednému toku Dunaja až po blízku minulosť. Žiakova kniha predstavuje rozsiahlu historicko-životopisnú esej.
Svet sa zmenil menej od dôb Platóna po Teslovo narodenie než od Teslovho narodenia po jeho smrť. Ťažko nebyť fascinovaný príbehom o historickom vykročení od homérskeho rozprávača legiend po lietanie na modrom lúči energie - za jediný ľudský život.
Príbeh románu Jarná výstava sa odohráva bezprostredne po udalostiach roku 1956. Hlavný hrdina sa po mesiacoch strávených v nemocnici, počas ktorých prebehli revolučné udalosti, vracia domov. A hoci bol mimo diania a nezúčastnil sa nijakých politických ani vojenských akcií, jeho osobná bezpečnosť a „pokojná budúcnosť“ nie sú zaručené. Z práce ho prepustia.
Význam maďarského spisovateľa, košického rodáka Sándora Máraiho (1900 – 1989) už dávno prerástol hranice maďarskej literatúry. Dnes sa jeho diela už bežne prekladajú do veľkých svetových jazykov a v západnej Európe sa predávajú v státisícových nákladoch.
Eseje sociálneho antropológa Juraja Buzalku o slovenskej politike, národnej ideológii a o slovenskom politickom myslení reflektujú dianie v tejto oblasti v priebehu posledného storočia. Buzalkove texty ponúkajú interpretáciu nacionalizmu, národnej identity z hľadiska základných procesov, ktoré posúvali Slovensko od agrárnej k industriálnej, modernej spoločnosti.
Vo svojej najnovšej knihe sa Alexander Bröstl predstaví ako právny teoretik na málo prejazdené trate (napríklad Košice-Bratislava a späť), glosátor okolitého sveta s postrannými úmyslami, spontánny vyznávač hry na tablete pod šírim webom a distribútor návodov na to, ako sa nepredávkovať pokrokom. Doplnené ilustráciami Kaza Kanalu.
Posledné dielo autorky celého radu odborných a vedeckých statí či publikácií Dr. Jarmily Drozdíkovej sa pozerá na dianie na území Izraela (Palestíny) a na židovsko-muslimské spory z trochu menej tradičného, ale o to dôležitejšieho uhla.
Výber článkov a polemík politológa Samuela Abraháma z obdobia rokov 2002 - 2012 predstavuje súbor textov, z ktorých každý obsahuje teoretickú reflexiu konkrétnych udalostí. Autor tak testuje teóriu na konkrénej udalosti či téme a porovnáva "čistú" teóriu s politickou praxou.