Kniha približuje prvú polovicu storočia a zameriava sa na dva režimy, ktoré v tomto období vládli na Slovensku. Od roku 1918 bolo Slovensko súčasťou Československej republiky, ktorá sa budovala na zásadách parlamentnej demokracie. Po zriadení autonómie Slovenskej krajiny na jeseň 1938 sa na Slovensku zavádzal autoritatívny režim.
This book is intended to deal primarily with the current trends in the theory of integration of landscape aspects in spatial planning and development processes. Ultimately, the need for integrating planning, particularly land use planning, landscape planning and impact assessment, is also a part of discussion.
Kniha sa zaoberá skúmaním vývinu kodifikácií spisovnej slovenčiny a ustaľovania jej noriem od začiatku 30. rokov 20. storočia po začiatok druhého desaťročia 21. storočia v Pravidlách slovenského pravopisu, ktoré boli publikované v rokoch 1931, 1940, 1953 ( 1971), 1991 ( 2013) a v neschválenom návrhu Pravidiel slovenského pravopisu z roku 1939.
Svoju históriu majú národy aj štáty, obyvatelia všetkých kontinentov Zeme, planéty, na ktorej žijeme. Svoju históriu však majú aj modré oceány, ktorých celková rozloha je väčšia, ako plocha všetkých súší. Preto sa neraz o Zemi hovorí, ako o modrej planéte.
Publikácia sa zaoberá konfesijnými vzťahmi a súvislosťami na Slovensku z hľadiska dejín a súčasnosti, približuje vzťahy Cirkvi a štátu v jednotlivých historických obdobiach: počas pôsobenia bratov sv. Cyrila a sv.
Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia vyšiel vo viacerých vydaniach dokument výskumného tímu pod vedením akademika Radovana Richtu Civilizace na rozcestí.
Publikácia opisuje 50 rokov existencie Mestského múzea v Bratislave, vtedajšom Prešporku. Od jeho založenia v roku 1868 do zániku Uhorska v roku 1918, keď malo maďarsko-nemecký charakter. Na území vtedajšieho uhorského štátu sa múzejníctvo ako historická disciplína v 19.
Akí boli starí Slovania? Odkiaľ prišli? Ako žili? Čím prispeli do vienka európskej kultúry?
Rok 2017 bol rokom 100. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie (VOSR), ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila moderné európske i svetové dejiny. Britský historik E. Hobsbawm ju považoval za hlavnú udalosť krátkeho 20. storočia, symbolicky končiaceho sa rokom rozpadu štátu, ktorý z víťaznej Októbrovej revolúcie vzišiel Sovietskeho zväzu.
Edícia štyroch zväzkov Poezyí Bohuslava Tablica je z aspektu slovenskej textológie i literárnej histórie jedinečným edičným počinom, ktorým splácame dlh voči jednému zo zakladateľov modernej slovenskej poézie a zároveň zapĺňame biele miesto na mape sprístupňovania textov autorov slovenskej literatúry tvoriacich na prelome 18. a 19. storočia.
Publikácia predstavuje činnosť jedného z mnohých učiteľov, ktorí v kontexte doby svojou prácou kreovali školstvo na Slovensku. Jozef Sivák je zaujímavou postavou kultúrneho i politického života prvej polovice minulého storočia.
Rok 1989 ako prelomový rok v dejinách Európy, ale i celého sveta bol významný aj pre zmeny v česko-slovensko-nemeckých vzťahoch. Vo vtedajšom Česko-Slovensku sa zrútil komunistický režim, vo východnom Nemecku padol Berlínsky múr a totalitná moc bola nútená zaviesť demokratické pomery, čo nastolilo podmienky na zjednotenie krajiny v nasledujúcom roku.
Autori popisujú podrobne celý postup a priebeh vyšetrení, od správnych postupov pri odbere vzoriek pri parazitózach zažívacieho systému, ako aj pri odbere vzoriek na vyšetrenie tkanivových parazitóz, ďalej ich spracovanie, prehľad základných metód vyšetrení s dôrazom na farbiace a kultivačné metódy.
Publikácia je bezpochyby dôležitým príspevkom k mladým dejinám slovenskej zahraničnej politiky a diplomacie a ich ústredného úradu, a tým aj k dejinám ponovembrového Slovenska a samostatnej Slovenskej republiky.
Pre pochopenie vývoja každej modernej spoločnosti je potrebné poznať jej politické, ekonomické, intelektuálne a kultúrne elity. Bez vedeckého analyzovania týchto špecifických skupín nie je možné vysvetliť fungovanie rôznych podôb a prejavov moci a jej reprodukcie. Pri pohľade na slovenské dejiny 19.
Kniha o počiatkoch ústavnej starostlivosti o osirelé deti v Uhorsku je najmä o dejinách sirotincov, o ich zakladateľoch, výchovno-vzdelávacích a konfesionálnych cieľoch, zamestnancoch a finančnom zabezpečení. Samotným sirotám, chovancom týchto ústavov a ich každodennému životu je venovaný menší priestor, ako by si zaslúžili.
Publikácia ponúka bohatý zdroj súhrnných a dôveryhodných informácií zo všetkých oblastí národného hospodárstva SR, ako aj medzinárodné porovnanie vybraných štatistických ukazovateľov v krajinách Európskej únie.
Kniha dvoch profilujúcich autorov vydavateľstva VEDA Štefana Lubyho a Vojtecha Rušina, je pútavým rozprávaním o cestách oboch významných vedcov do sveta za poznaním a stretnutiami s rôznymi zaujímavými ľuďmi.
Autori sa pokúsili zosumarizovať informácie o histórii výskumov kliešťov z územia Českej a Slovenskej republiky do roku 2000. Dúfajú, že publikácia podstatne rozšíri doterajšie poznatky a informácie o kliešťoch najmä mladším výskumným pracovníkom, ale aj laickej verejnosti so záujmom o túto problematiku.