Autorka vo svojej monografii približuje hospodárske fungovanie veľkostatku Dolná Krupá v období prechodu od feudalizmu ku kapitalizmu. Zameriava sa na obdobie rokov 1853 až 1903, kedy veľkostatok spravoval gróf Rudolf Chotek I. (1822-1903). Dolnokrupský veľkostatok bol počas druhej polovice 19. storočia prosperujúcim poľnohospodárskym a priemyselným komplexom.
Kniha Zuzany Dzurňákovej s názvom Úvod do novodobej emblematiky a príklady aplikovaných emblémov v Trnave sa venuje, v slovenskej umenovede, pomerne okrajovej tematike, a to emblémom, ktoré sú špecifickou umeleckou formou, nakoľko sa ich forma skladá z textovej a obrazovej časti.
Na rozdiel od osvojovania poznatkov v podmienkach školskej výučby (didaktika) existuje aj osvojovanie poznatkov v podmienkach samoučenia (autodidaktika). Teda samoučením rozumieme tú zložku osvojovania poznatkov, ktorá na rozdiel od skupinového vyučovania v škole prebieha v podmienkach individuálnej mimoškolskej (spravidla domácej) prípravy autodidaktov.
Monografia Dialogická osoba a situácia, s podnázvom Guardiniovská edukačná etika a situacionizmus. je určená všetkým tým, ktorí precitli v situácii ohrozenia a v prekvapení s úžasom sledujú dianie okolo seba. Autorka dúfa, že sa stane povzbudením k nádeji, že v takomto prekvapujúcom dianí existuje záchytný bod, z ktorého sa možno odraziť k zajtrajšku.
Kniha je určená všetkým záujemcom o poznávanie jazyka z logickej a psychologickej perspektívy. Prvá kapitola obsahuje predovšetkým základné terminologické vysvetlenia a úvodné ilustrácie psychologickej a kriticko-filozofickej reflexie o význame.
Acta Moralia Tyrnaviensia IX, vychádza už ako deviaty zborník v poradí, vydávaný Katedrou etiky a morálnej filozofie Filozofickej fakulty TU. Jeho témou je: Dráma slobody v slovanskom svete 20. storočia. Zborník vznikol ako publikačný výstup medzinárodnej vedeckej konferencie s rovnomenným názvom, ktorá sa uskutočnila dňa 25. októbra 2018 na pôde Filozofickej fakulty TU.
Monografia Náboženstvo a etika (kult a hodnota) doc. PhDr. Evy Orbanovej, PhD. sa zaoberá aspektom axiologickej imanentizácie novodobých náboženských kultov, ktorý odráža tendencie postmodernej doby sprevádzané egotizmom, mobilnou epizodickosťou, individualizmom a kulminujúcim sekularizmom.
Publikácia Reformácia a jej dôsledky na Slovensku približuje situáciu na území Slovenska pred reformáciou a v nasledujúcom období. Jej zámerom je objasniť pojem reformácie a to, čo jej predchádzalo v dôsledku nových myšlienkových trendov, ktoré našli miesto takmer v celej Európe na konci stredoveku.
Vinohradníctvo predstavovalo v minulosti v malokarpatskej oblasti významné odvetvie poľnohospodárskej výroby a od nepamäti sa vyznačovalo určitými charakteristickými znakmi.
Zborník vznikol pri príležitosti významného životného jubilea Ing. arch. Ivana Gojdiča, dlhoročného člena Katedry dejín a teórie umenia.
Publikácia je určená pre tých, ktorí sa rozhodli osvojiť si základy spracovania reálnych sociologických dát pomocou štatistického softvéru IBM SPSS Statistics. Problematika spracovania dát je prezentovaná na konkrétnych živých sociologických dátach z americkej sociálnej sondy GSS z roku 2016 a európskej sociálnej sondy ESS z roku 2012.
Kríza politickej kultúry, recidíva extrémnych ideologických hnutí a rastúci pocit odcudzenia obyvateľov demokratických štátov od vlastných zastupiteľských inštitúcií a elít predstavuje výzvu nielen pre praktickú politiku ale aj pre teoretické uchopenie súčasných problémov.
Monografia Terminológia informatiky a IKT je v svetovej literatúre prvým dielom, ktoré sa komplexne zaoberá pojmoslovím (terminológiou) informatiky a IKT z hľadiska edukácie.
Publikácia je výsledkom niekoľkoročného výskumu, ktorý bol v rokoch 2011 2017 priebežne spracovávaný v niekoľkých kvalifikačných prácach. Po mnohých rokoch zaznávania sa opäť pozornosť historickej spisby sústredila aj na cirkevné dejiny.
Práca o dejinách Kláštora Panny Márie v Spišskom Štiavniku je jeho pôvodnou diplomovou prácou, v ktorej približuje viaceré aspekty existencie tohto prvého cistercitského kláštora na území dnešného Slovenska. Autor sa snaží zachytiť kľúčové okamihy jestvovania kláštora od jeho vzniku v 20. rokoch 13. storočia, až do prvej tretiny 16.
Rehoľné spoločenstvá sú neoddeliteľnou súčasťou duchovných dejín Slovenska, miestami kultúrneho a civilizačného pokroku. Poznávaním ich minulosti odhaľujeme nielen ich kresťanský a spoločenský prínos, ale hlavne duchovný odkaz, ktorý je dodnes živý.
Na území nášho štátu je málo kvalitnej kamenárskej suroviny, preto sa kamenárstvo rozvíjalo hlavne tam, kde sa takýto kameň vyskytoval. K najvýznamnejším strediskám kamenárstva na západnom Slovensku patrí obec Dobrá Voda. Dobrovodskí kamenári ju preslávili svojím umením už v období stredoveku.
Architektúra počítačov je dôležitá vedná disciplína vo vednom odbore, ktorá sa zaoberá počítačmi. Orientuje sa hlavne na konštrukčný návrh počítačových systémov, ich jednotlivých častí, funkčných blokov, konštrukčných elementov a (v širšom význame aj) periférnych zariadení.