Predložená práca sa skladá z dvoch častí. Prvá obsahuje základné informácie o nálezisku, etapách výskumu, typologickú analýzu a komparatívnu typológiu nálezov a nálezových situácií zistených počas výskumu v Ždani.
Základnou myšlienkou napísania vedeckej monografie Ochorenia aorty bolo podrobnejšie priblížiť širokej medicínskej verejnosti problematiku život ohrozujúcich stavov, ktoré tieto ochorenia môžu spôsobiť. Ide tak o publikáciu s medziodborovým obsahom, potrebnú pre každodennú prax.
Dvadsiaty štvrtý ročník Štatistickej ročenky SR poskytuje súhrnný prehľad na demografický, sociálny a ekonomický vývoj SR. Publikácia ponúka aj porovnanie kľúčových štatistických ukazovateľov z medzinárodného hľadiska. Tematické okruhy a obsahová štruktúra sa nemenia. Štatistické informácie sú členené do 31 kapitol, ktoré zahŕňajú viac ako 400 tabuliek.
Predložená publikácia nadväzuje na bibliografiu Slovenskí jazykovedci. Súborná personálna bibliografia slovenských slovakistov a slavistov (2001-2005) zachytáva práce jazykovedcov s vročením 2006-2010 (príp. dodatky k predchádzajúcim vydaným bibliografiám).
Štvrtý zväzok edície Slovensko v 20. storočí mapuje jedno z najdramatickejších a najkontroverznejších období moderných slovenských dejín, ktoré na jednej strane znamenalo dôležitý stupeň vo vývoji slovenskej štátnosti, na druhej strane predstavovalo režim totalitného charakteru...
Zvieratá boli pre stredovekého človeka každodennou súčasťou života, nebolo azda oblasti, v ktorej by sa svet ľudí nestretával so svetom zvierat. Práve preto je nevyhnutné, aby vedci, zaoberajúci sa stredovekými dejinami, vnímali vzťah človeka k prírode a ríši zvierat ako osobitne významný fenomén a venovali mu pozornosť.
Dlhoroční pracovnící v oblasti masáží MUDr. Ján Jánošdeák a Ing. Ján Jánošdeák prichádzajú vo svojej novej publikácii s tradičnými postupmi sebamasáže, ktoré rozširujú o nové a originálne spôsoby. Kniha je určená širokej verejnosti, športovcom, osobám starším a zdravotne znevýhodneným.
Aktuálne číslo Historických štúdií číslo 49 prináša príspevky renomovaných slovenských a zahraničných autorov o premenách komunikačnej praxe v období novoveku. Autori článkov skúmajú formy komunikácie v stoličnom, mestskom i cirkevnom prostredí, sledujú prenos a výmenu poznatkov v komunitách učencov i medzi vzdelancami a šíriteľmi osvety a ľudovými vrstvami.
Objem informácií a ich vzájomná prepojenosť sú pri komplexných voľbách také veľké, že obyčajne nie je v našich silách objektívne posúdiť všetky alternatívy rozhodnutia a ich možné dôsledky. Výskum v psychológii a ekonómii naznačil, že pri komplexných rozhodnutiach ľudia využívajú tzv. heuristické stratégie.
Juraj Slávik bol významným československým politikom a diplomatom, ktorý zastával v medzivojnovom období postupne vysoké administratívno-správne a politické funkcie. Začiatkom februára 1936 sa začína jeho kariéra diplomatická: bol menovaný za vyslanca v Poľsku, kde zostal až do nemeckej okupácie českých krajín.
Táto kniha vychádza predovšetkým z publikácie Československé krystalografické názvosloví zostavovanej v rokoch 1985 - 1989 terminologickou komisiou Československej kryštalografickej spoločnosti. Obsahovala súvislý text písaný ešte pisacím strojom, v ktorom boli termíny zvýraznené podčiarknutím. V roku 2011 bola publikácia prepísaná do elektronickej podoby.
Predkladaná publikácia je učebnicou pre farmaceutické fakulty a fakulty prírodovedného a technického smeru so zameraním na analytickú chémiu a farmaceutickú chémiu.
Profesor Ferdinand Uličný patrí ku generácií slovenských historikov a archivárov, ktorí svojím dielom podstatným spôsobom formovali slovenskú historiografiu, osobitne medievistiku.
Publikácia je zameraná na aktuálne helmintozoonózy, ktoré patria medzi novo objavujúce sa zoonózy u nás a v strednej Európe, alebo vyskytujúce sa v endemických oblastiach, alebo sú najviac rozšírené u nás, alebo vo svete.
Publikácia podčiarkuje nenahraditeľný význam vody v živote na našej Zemi - pre človeka, živočíšstvo, národné hospodárstvo. Zahŕňa všeobecné poznatky o vode, jej formách, fyzikálnych vlastnostiach, činiteľoch ovplyvňujúcich odtok, neprestajnom kolobehu vody v prírode.
Záujem slovenskej verejnosti o vývoj vo svete vzrástol po vzniku ČSR rovnako ako sa zvyšoval interes susedných krajín o túto časť štátu. Po podpísaní Mníchovskej dohody 29. septembra 1938 sa zmenil vzťah nacistického Nemecka k Slovenskej krajine predovšetkým v dôsledku agresívnych cieľov A. Hitlera.
V práci sa skúma vplyv sémantiky, slovotvornej motivovanosti a štylistickej príznakovosti istých významovoformálnych typov slovies zmyslového vnímania na ich prefixálny potenciál.
Predkladaný zborník svojím obsahom rozširuje a prehlbuje doposiaľ získané poznatky. Prináša názory autorov, ktoré odrážajú rôznosť pohľadov na podmienky a limity doby, v ktorej A. Dubček pôsobil. Z publikovaných príspevkov vyplýva, že Dubčekovo politické myslenie a konanie obsahujú podnety aj pre súčasnosť, keď hľadáme nové cesty pre spoločnosť.