Publikácia je výpoveďou širšieho kolektívu slovenských i zahraničných vedeckých pracovníkov-historikov, sociológov, politológov, ale aj priamych účastníkov dnes už historických udalostí spojených so vznikom samostatnej demokratickej Slovenskej republiky. Mapuje dlhú a zložitú cestu, ktorou naša krajina musela prejsť-od rôznych úskalí spojených s turbulentným 20.
Táto výnimočná a atraktívna publikácia prezentuje kľúčové ikonické dokumenty histórie krajiny. Historické archívy príslušnej krajiny predstavujú najvzácnejšie národné vlastníctvo a ako také by sa mali aj chrániť. Nemožno ich však chápať ako inštitúcie slúžiace výlučne záujmom úzkeho okruhu historikov či amatérskych bádateľov.
Do 47. čísla Historických štúdií sú zaradené práce v troch tematických blokoch: archontologické štúdie zaoberajúce sa kariérnymi životopismi cirkevných a svetských hodnostárov v 16. a 17. storočí, päť štúdií skúmajúcich proces modernizácie Slovenska v 19. a na začiatku 20.
Starnutie - životná téma pre každého, kto dospel do dospelosti, výbušný problém, keďže krajiny sa plazivo menia na spoločenstvá stareniek a starcov. Starnutie je však aj nová výzva pre vedecké poznanie, osobitne pre vedy o človeku, takto opisuje tému o starnutí vo svojej novej knižke autor Prof.PhDr. Damián Kováč, DrSc.
Súhrnný prehľad zo všetkých oblastí národného hospodárstva (demografia a sociálne štatistiky; makroekonomické štatistiky; podnikateľské štatistiky; viacstranné štatistiky; kriminalita, súdnictvo, nehody a živelné pohromy;ako aj medzinárodné porovnanie kľúčových štatistických ukazovateľov.).
Monografia uvedeného titulu, prezentuje výskumné aktivity autorky posledného obdobia z oblasti literárnovednej rusistiky ,historiografie a translatológie. Otvára aktuálne otázky literárneho procesu a tvorby dejín ruskej literatúry 19. a 20. storočia so zameraním na preklad a recepciu ruských umeleckých textov v slovenskej kultúre.
Kniha približuje moderné dejiny Slovenska prostredníctvom špecifického fenoménu-súdnych procesov. Osemnásť tematicky pestrých káuz z konca 19. storočia a z 20. storočia sa odohráva v Uhorsku, v medzivojnovej Československej republike, vo vojnovej Slovenskej republike a väčšia časť z nich pojednáva o udalostiach po Februári 1948 po nástupe komunistickej strany k moci.
Autori v predkladanej monografii, ktorú možno považovať za prvotinu v slovenskej odbornej, ale aj študijnej literatúre, predstavujú prístupnou formou základné poznatky súčasnej neuroimunológie. Vychádzajú pritom z molekulových a bunkových štruktúr mozgu a imunitného systému, ako aj z ich vzájomných interakcií v normálnych i patologických.
Táto kniha je o spojkách a spájacích prostriedkoch v širšom zmysle slova. Predstava o relatívnej uzavretosti a statickosti spojkového subsystému implikuje, že konjunkcie len ťažko môžu konkurovať dynamike derivačných procesov či inováciám v tvarotvorných procesoch flektívnych slovných druhov.
Publikácia stručne zachytáva rozhodujúce medzníky a hlavných aktérov slovensko-rakúskych vzťahov v 20. storočí. Dôležitými medzníkmi bol koniec prvej svetovej vojny, vznik nástupníckych štátov a nový politický poriadok v strednej Európe. Ďalším rozhodujúcim predelom bola druhá svetová vojna a vznik bipolárnej Európy.
Odborná knižná publikácia o manažmente pacienta so syndrómom diabetickej nohy je prvou svojho druhu na Slovensku, ktorá komplexne spracováva uvedenú problematiku. Autormi sú renomovaní odborníci z rôznych medicínskych odborov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s ambulantnou aj nemocničnou starostlivosťou o diabetikov.
Autor v tejto publikácii opisuje: Spôsob adaptácie na prírodné prostredie a získavanie potravy bola každodenná tvorivá aktivita roľníka, ktorou získaval nielen potrebné biologické hodnoty, ale napĺňal aj vlastnú kultúrnu identitu. Súčasne však bola aj mierou kultúrnej vyspelosti v humanizácii prírodného prostredia.
Žilinská právna kniha (predtým Žilinská kniha) ako celok zaujíma osobitné miesto medzi jazykovými písomnosťami z predspisovného obdobia slovenčiny. Je totiž prvou najväčšou a súčasne súvislou jazykovou pamiatkou pochádzajúcou zo slovenského prostredia. O jej jazykovej stránke sa viedli živé diskusie hneď po jej publikovaní (1934).
Vedecká monografia podáva stručné a komplexné spracovanie problematiky volebnej geografie Slovenska. Dôraz kladie na priestorový kontext volebného správania, ale zohľadňuje aj politologické a sociologické aspekty výsledkov parlamentných volieb v rokoch 1998, 2002, 2006 a 2010.
Téma publikácie sa zaoberá analógiou hudoných a psychických procesov.
Titul Analógie a anomálie v substantívnej deklinácii sa zaoberá problematikou analógií a anomálií v stavbe, vývine a fungovaní jazyka. Z obsahu: Úvod - 1.
Publikácia je prehľadom vývinu vedeckého záujmu o problematiku spôsobu života a kultúry obyvateľov Slovenska - jej materiálnych, sociálnych i duchovných kontextov. Nechce byť však len súpisom prác vedeckých osobností a kolektívov, ale i výziev a limitov, ktoré im spoločenská situácia na Slovensku v sledovanom historickom období vytvorila.
Verejné zdravotníctvo ako vedný odbor v posledných desaťročiach charakterizuje prudký rozmach. Je to aj výsledok toho, že ide o multidisciplinárny vedný odbor, stojaci na pilieroch biomedicínskych a prírodných vied, ako sú hygiena, epidemiológia, environmentálne vedy a tiež bioštatistika, ekonomika a manažment starostlivosti o zdravie populácie.