Výber z esejí renomovaných slovenských a českých filozofov poskytuje obraz o situácii a dianí vo filozofii od roku 1989. Príspevky sú členené podľa tradičných filozofických disciplín (dejiny filozofie, epistemológia, ontológia) a informujú o skutočnej myšlienkovej produkcii v novej etape vývoja filozofie.
Epistolárna próza Mirka Kovača patrí medzi klasické diela srbskej, ale aj svetovej literatúry. Pätnásť „nájdených“ listov ak nim priložených dokumentov mimoriadne presvedčivo zachytáva atmosféru nábožensky a mravne pokryteckej spoločnosti v rakúsko-uhorskej monarchii na prelome 19. a 20. storočia.
Strhujúca próza novej hviezdy talianskej literatúry ponúka čitateľom komorný príbeh geniálneho klaviristu, ktorý po celý život neopustil palubu zaoceánskej lode. Príbeh sa vďaka autentickej rozprávačskej sile dočkal aj filmového spracovania.
Zobrané drámy jedného z najvýznamnejších súčasných maďarských spisovateľov, mapujúce emocionálnu situáciu v spoločnosti, ktorá stratila zmysel pre základné etické hodnoty a kritériá. Súbor drám dopĺňa osobné vyznanie – štúdia o inscenovaní jednej z hier maďarským divadelným súborom.
Nekonvenčné literárnoestetické a umenovedné eseje ruského literárneho vedca, žijúceho v Izraeli, sa sústreďujú najmä na obdobie dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia, kedy sa v Rusku vyrojilo množstvo mimoriadne talentovaných autorov.