Dvojdielna publikácia akcentuje slovensko-chorvátsku spolupatričnosť na pozadí monumentálnej postavy grófa Mikuláša Zrínskeho, ktorého hrdinská obrana Sihote (1566) sa stala legendou. V časti Chrestomatia sa ilustruje vznik a zmeny legendy na podklade eposov, básní, hier a próz, ako i vecnej literatúry. Chrestomatia I.
Umenovedci a historici (z odborov literárnej histórie, dejín výtvarného umenia, etnomuzikológie, z dejín novolatinskej spisby, historickej jazykovedy, dejín knižnej kultúry i všeobecných dejín) na podnet Ústavu slovenskej literatúry SAV skúmali zachované diela a pramene s témou „posledných vecí človeka“ a súvekej funerálnej kultúry v širšom dobovom literárnom a
Najnovšia autorova knižná publikácia prezentuje niektoré aspekty interakcie človeka s prírodou, problematiku ťažby a spracovania vybraných anorganických surovín, neobchádza ani stále aktuálnejšiu hrozbu prírodných katastrof, ktoré dramaticky zasahujú do života miliónov ľudí na celom svete, i ďalšie pútavé témy.
Encyclopaedia Beliana je dvanásťzväzková všeobecná slovenská encyklopédia, ktorá obsahuje poznatky zo všetkých odborov ľudskej činnosti. Ponúka vyše 7 000 hesiel, stovky farebných a čiernobielych fotografií a obrázkov, mapy a tabuľky. Publikácia nesie všetky znaky vysokej odbornej kvality encyklopedických hesiel i vynikajúcej grafickej úrovne.
Kolektívna monografia navracia tému Marxových koncepcií prostredníctvom štúdií desiatich autorov – slovenských a českých politológov, filozofov, ekonómov.
Z úvodu: Tento zväzok Fauny Slovenska sa zaoberá štyrmi radmi triedy Branchiopoda (lupeňonôžky): Anomopoda, Ctenopoda Haplopoda, Onychopoda. Všetky štyri rady boli pôvodne zaraďované v rámci branchiopód do jedinej podtriedy Cladocera (perloočky) (ŠRÁMEK-HUŠEK?
Učebnice o smeroch psychologického myslenia najčastejšie končia kapitolou o humanistickej psychológii, prípadne o kognitívnej psychológii. Oba tieto psychologické systémy sú "staré" už niekoľko desaťročí. Preto sa vytvára dojem, že v súčasnosti sa v psychológii nič nedeje. Pritom je dnes v psychológii pomerne rušno.
V prvej časti predkladanej monografie sa sinologička Marina Čarnogurská venuje výskumu myšlienkového vývoja i štylistickým a textologickým premenám písomných záznamov Lao c´ových filozofických predstáv o základnej energii bytia Te a Jej Ceste Tao.
Slovenská spoločnosť zviedla o SNP a jeho odkaz svoj vnútorný zápas. Väčšina historickej obce akceptovala takú koncepciu Povstania, ktorá sa usilovala o nápravu prevrátených hodnôt. Išlo o zdôraznenie významu nekomunistického občianskeho odboja a úlohy armády, pričom by nebol dezavovaný zástoj komunistov a partizánskeho hnutia.
Rok 1968 je významným medzníkom nielen slovenských či československých povojnových dejín, no je medzníkom i vo vývoji totalitného komunistického systému ako celku. Výsledkom úsilia o reformu socializmu sovietskeho typu, ktoré spájame s rokom 1968, je koniec koncov konštatovanie o nereformovateľnosti tohto systému.
Generál doktor Milan Rastislav Štefánik je mimoriadne veľkou postavou v dejinách slovenského národa. A nielen jeho. V rannom vysielaní rozhlasovej stanice Bratislava boli dňa 12. marca 1989 citované slová Alexandra Matušku: "O veľkých ľuďoch treba hovoriť vo veľkom, alebo mlčať.
Aj keď si autor – etnológ PhDr. Peter Slavskovký, DrSc. vybral ako titul svojej publikácie Rúfusovo poetické pomenovanie fotografického obrazu Martinčeka a Grosmana, jeho zámerom je vecné podanie tradičnej roľníckej kultúry na Slovensku od čias včasného feudalizmu po súčasnosť, teda koniec tradičného roľníckeho sveta u nás.
Publikácia predstavuje slovenčinu z predspisovného obdobia od najstarších čias tak, ako sa zachovala v rukopisných i tlačených slovenských jazykových pamiatkach a v starších latinských písomnostiach, až po kodifikáciu spisovnej slovenčiny A. Bernolákom na konci 18. storočia.
Táto monografia si vzala za cieľ preskúmať nihilistické kultúrne pozadie súčasnej mládeže a jej výchovy...
Publikácia predstavuje slovenčinu z predspisovného obdobia od najstarších čias tak, ako sa zachovala v rukopisných i tlačených slovenských jazykových pamiatkach a v starších latinských písomnostiach, až po kodifikáciu spisovnej slovenčiny A. Bernolákom na konci 18. storočia.
Cieľom prezentovanej práce je objasniť nazeranie poľskej exilovej vlády v Londýne na slovenskú otázku za druhej svetovej vojny. Na objasnenie termínu slovenská otázka poznamenávam hneď v úvode, že je širším pojmom, pod ktorým zahŕňam viacero tém súvisiacich so slovenským aspektom poľskej zahraničnej politiky.
Táto práca je určená pre hĺbavejších bádateľov v ekonómii, psychológii a kognitívnych vedách, ktorí sa chcú dozvedieť čo najviac o tom, ako si ľudia formujú názory na ekonomické javy a ako prijímajú rozhodnutia za podmienok rizika a neistoty. Tematicky je kniha rozdelená na štyri časti...
Kniha obsahuje 75 poviedok známeho popularizátora prírody. Rozdelil ich do šiestich tematických celkov, ktoré nazval: Krásavci a strašidlá, Moja láska murárik červenokrídly, Mnoho kriku pre nič, Po medvedích chodníčkoch, Z vtáčieho raja a Pod ochranou anjela strážneho.
Tretie, prepracované a aktualizované vydanie prináša nové vedecké pohľady nana problematiku patologických javov v živote spoločnosti. V súvislosti s voľným pohybom osôb, s globalizáciou a s europeizáciou získala v súčasnosti sociálna patológia nové dimenzie, ktoré sú predmetom skúmania viacerých vedných disciplín.
Kniha je určená nielen špecialistom z oblasti práva, má širšie právnovzdelávacie poslanie.