Dielo rieši teoretické problémy voľného času a praktické otázky výchovy v čase mimo vyučovania, prebiehajúcej prevažne vo voľnom čase detí a mládeže. Autorka pristupuje k problematike z hľadiska súčasného globálneho sveta s prihliadnutím k protirečeniam, k pozitívnym aj negatívnym tendenciám.
Monografický súbor štúdií o problematike realizmu v slovenskej literatúre je v poradí treťou samostatnou vedeckou knihou literárnej historičky Marcely Mikulovej, erudovanej a uznávanej odborníčky na slovenskú literatúru druhej polovice 19. storočia.
Jadrom knihy Štátne symboly Slovenskej republiky sú základy praktického používania štátnych symbolov Slovenskej republiky, ilustrované početnými príkladmi ich správneho aj chybného aplikovania v každodennej praxi aj v slávnostných chvíľach. Kniha obsahuje aj erbovú a vlajkovú etiketu, ktorej podstatou je úcta k vlastným i cudzím symbolom.
V publikácií Orech kráľovský a jeho pestovanie zhrnul autor poznatky o morfológií, pestovaní, rozmnožovaní, chorobách a škodcoch, odrodách, výsadbe, výžive, zavlažovaní, úrode a zbere, ako aj o využití orecha. Ide o vlastné pozorovania a skúsenosti s použitím literárnych údajov.
Kniha je určená širokému okruhu odborných čitateľov. Uľahčí štúdium zložitej problematiky účastníkom postgraduálneho štúdia a rekvalifikačných kurzov, doktorantom a študentom iných foriem vyššieho vzdelávania. Kniha vytvára mostík medzi teóriou a praxou a je využiteľná pre vlastníkov podnikov, akcionárov, vrcholných a stredných manažérov.
The book is intended for a broad academic and professional readership. It will help postgraduate students and participants in requalification courses, doctoral students as well as students in other forms of higher education to get to grips with a complex subject.
Do rozvojových stratégií ekonómie, sociológie a manažmentu prenikajú kvantitatívne metódy skúmania, ktorých základom je matematika. Univerzálnou metódou na realizáciu týchto trendov je synergetika. Záujem o jej obsah súvisí s rozvojom poznatkovo-orientovanej spoločnosti, ktorá si vyžaduje vysokú úroveň komplexnosti riešení.
Dvojdielna publikácia akcentuje slovensko-chorvátsku spolupatričnosť na pozadí monumentálnej postavy grófa Mikuláša Zrínskeho, ktorého hrdinská obrana Sihote (1566) sa stala legendou. V časti Chrestomatia sa ilustruje vznik a zmeny legendy na podklade eposov, básní, hier a próz, ako i vecnej literatúry. Chrestomatia I.
Umenovedci a historici (z odborov literárnej histórie, dejín výtvarného umenia, etnomuzikológie, z dejín novolatinskej spisby, historickej jazykovedy, dejín knižnej kultúry i všeobecných dejín) na podnet Ústavu slovenskej literatúry SAV skúmali zachované diela a pramene s témou „posledných vecí človeka“ a súvekej funerálnej kultúry v širšom dobovom literárnom a
Najnovšia autorova knižná publikácia prezentuje niektoré aspekty interakcie človeka s prírodou, problematiku ťažby a spracovania vybraných anorganických surovín, neobchádza ani stále aktuálnejšiu hrozbu prírodných katastrof, ktoré dramaticky zasahujú do života miliónov ľudí na celom svete, i ďalšie pútavé témy.
Encyclopaedia Beliana je dvanásťzväzková všeobecná slovenská encyklopédia, ktorá obsahuje poznatky zo všetkých odborov ľudskej činnosti. Ponúka vyše 7 000 hesiel, stovky farebných a čiernobielych fotografií a obrázkov, mapy a tabuľky. Publikácia nesie všetky znaky vysokej odbornej kvality encyklopedických hesiel i vynikajúcej grafickej úrovne.
Kolektívna monografia navracia tému Marxových koncepcií prostredníctvom štúdií desiatich autorov – slovenských a českých politológov, filozofov, ekonómov.
Z úvodu: Tento zväzok Fauny Slovenska sa zaoberá štyrmi radmi triedy Branchiopoda (lupeňonôžky): Anomopoda, Ctenopoda Haplopoda, Onychopoda. Všetky štyri rady boli pôvodne zaraďované v rámci branchiopód do jedinej podtriedy Cladocera (perloočky) (ŠRÁMEK-HUŠEK?
Učebnice o smeroch psychologického myslenia najčastejšie končia kapitolou o humanistickej psychológii, prípadne o kognitívnej psychológii. Oba tieto psychologické systémy sú "staré" už niekoľko desaťročí. Preto sa vytvára dojem, že v súčasnosti sa v psychológii nič nedeje. Pritom je dnes v psychológii pomerne rušno.
V prvej časti predkladanej monografie sa sinologička Marina Čarnogurská venuje výskumu myšlienkového vývoja i štylistickým a textologickým premenám písomných záznamov Lao c´ových filozofických predstáv o základnej energii bytia Te a Jej Ceste Tao.
Slovenská spoločnosť zviedla o SNP a jeho odkaz svoj vnútorný zápas. Väčšina historickej obce akceptovala takú koncepciu Povstania, ktorá sa usilovala o nápravu prevrátených hodnôt. Išlo o zdôraznenie významu nekomunistického občianskeho odboja a úlohy armády, pričom by nebol dezavovaný zástoj komunistov a partizánskeho hnutia.
Rok 1968 je významným medzníkom nielen slovenských či československých povojnových dejín, no je medzníkom i vo vývoji totalitného komunistického systému ako celku. Výsledkom úsilia o reformu socializmu sovietskeho typu, ktoré spájame s rokom 1968, je koniec koncov konštatovanie o nereformovateľnosti tohto systému.
Generál doktor Milan Rastislav Štefánik je mimoriadne veľkou postavou v dejinách slovenského národa. A nielen jeho. V rannom vysielaní rozhlasovej stanice Bratislava boli dňa 12. marca 1989 citované slová Alexandra Matušku: "O veľkých ľuďoch treba hovoriť vo veľkom, alebo mlčať.
Aj keď si autor – etnológ PhDr. Peter Slavskovký, DrSc. vybral ako titul svojej publikácie Rúfusovo poetické pomenovanie fotografického obrazu Martinčeka a Grosmana, jeho zámerom je vecné podanie tradičnej roľníckej kultúry na Slovensku od čias včasného feudalizmu po súčasnosť, teda koniec tradičného roľníckeho sveta u nás.