Hoci názov knihy môže navodiť dojem, že sa v nej veľa hovorí o diablovi, nie je to tak. „Diablovi sa vzoprite“ je totiž citát z Jakubovho listu (4, 7), kde hneď v ďalšom verši radí: „Priblížte sa k Bohu...
Otec, miluješ ma?
Jim McManus ako katolícky kňaz a Stephanie Thorntonová ako psychologička napísali veľmi zaujímavé dielo o téme, ktoré sa donedávna pokladala len za doménu náboženstva. Ich pohľad na odpustenie je komplexný – zahŕňa poznatky vedy aj viery.
„Človeče, veď ti povedali, čo je dobré a čo žiada Pán od teba: konať právo, milovať zľutovanie a pokorne kráčať s tvojím Bohom“ (Mich 6, 8). Kniha redemptoristu Bernharda Häringa, jedného z najvýznamnejších morálnych teológov 20. storočia, je celá o milosrdenstve, hoci – paradoxne – sa v nej toto slovo takmer vôbec nespomína.
Ó, Matka ustavičnej pomoci, ikona lásky, tvoj súcitný pohľad na naše utrpenie a na Ježišovo utrpenie nás zveruje do Otcovej lásky. Pomôž nám, aby sme o tebe hovorili ešte viac a boli misionármi dobrého, krásneho a radostného života podľa evanjelia. Otvor nám srdcia na volanie ľudí bez nádeje, kým všetci uveria.
Ikona Matky ustavičnej pomoci je zrejme najznámejším obrazom Božej Matky. V ikonách nachádzame zhmotnenú snahu ikonopiscov, vyjadriť plody vlastnej modlitby a rozjímania nad veľkými a vznešenými tajomstvami kresťanskej viery.
Radikálna zmena života. Väčšina ľudí asi nemá rada, keď sa niečo podstatné nečakane zmení. No sú zmeny, ktoré sú také výrazné, že človek pri nich priam radostne zanechá všetko, čomu predtým žil a čo tvorilo zdanlivo neoddeliteľnú súčasť jeho života.
Ježišove blahoslavenstvá sú často rozoberanou témou nielen v náboženskom svete. Neraz sú však vnímané a predkladané ako určitý ideál, v podstate nedosiahnuteľný. Redemptorista Bernhard Häring ich však vníma ako smerovky na ceste. Blahoslavenstvá samy osebe nie sú cieľom, ale spôsobom, ako môžeme žiť kresťanstvo aj v súčasnom svete.
Nikdy nebola pozornosť katolíckej zbožnosti zameraná na Eucharistiu viac ako od čias reforiem Druhého vatikánskeho koncilu. A súčasne nebolo nikdy väčšmi potrebné, aby sa Eucharistia stala stredobodom nášho každodenného života. Tieto radostné meditácie o Eucharistii sú samy osebe prejavom vďakyvzdania – a súčasne pozvaním.
Radikálna zmena života. A navyše v prostredí, ktoré také čosi len veľmi ťažko, ako vôbec, toleruje. Zhruba takto sa dá vyjadriť podstata skutočného príbehu obrátenia Muhammada al Musawího.
Svetlo!
Modlitbový denník má byť pomôckou k prehĺbeniu osobnej modlitby a možno aj tento spôsob zapisovania ti pomôže spätne vidieť a spoznať cesty, ktorými ťa Boh vedie.
Kniha Stať sa sebou patrí medzi tie, ktoré čitateľku (ale aj čitateľa) „nepustia“. Stasi Eldredge sa v nej delí o svoju cestu „žitia Božích snov“, hľadania zmyslu každého dňa i svojich potrieb. Samozrejme, robí to z pohľadu veriaceho človeka, ktorý miluje Ježiša a vie, že nik iný nemôže naplniť všetky jej sny a túžby.
Zápasíte neustále s tými istými hriechmi? Strácate nádej pri hľadaní slobody, hoci o ňu veľmi usilujete?
Kardinál Carlo Maria Martini je slovenskému čitateľovi známy predovšetkým z prekladov mnohých jeho duchovných cvičení, ktoré sú založené na hlbokej znalosti Svätého písma. Menej známe sú však jeho iné diela, ani nie písomné, ale jeho aktivity, ktoré sa stretali s veľkým ohlasom nielen v miestnej cirkvi v Miláne, ktorú riadil.
Môže sa nám zdať nepredstaviteľné, že matka osemnástich detí má čas napísať knihu. Dokonca cestuje s manželom po svete a spolu hovoria o svojich skúsenostiach zo života veľkej rodiny. Kniha Ako byť šťastná s 1, 2, 3...
Na Slovensku máme množstvo mladých ľudí, ktorí prešli napríklad animátorskými školami, vedú malé spoločenstvá, no zároveň sa im zdá, že prešľapujú na mieste, akosi nevedia, čo ďalej. Najmä im odporúčame knihu mladej slovenskej autorky, ktorá touto cestou prešla a delí sa o svoje hľadanie cesty s Ježišom v konkrétnych okolnostiach svojho života.
Modlitbový denník 2015. Tohtoročná téma: zasvätený život. Obsahuje denné omšové čítania v latinskom obrade, liturgický aj svetský kalendár a miesto na poznámky. Má byť pomôckou k prehĺbeniu osobnej modlitby a možno aj tento spôsob zapisovania vám pomôže spätne vidieť a spoznať cesty, ktorými vás Boh vedie.
K čitateľom sa dostáva tretia kniha meditácií Márie Celesty Crostarosy, zakladateľky rehole sestier redemptoristiek. Po meditáciách na Advent a na Pôstne obdobie sú to texty na obdobie Cez rok. Sú veľmi vhodné práve na čas po Zjavení Pána.
Katrina J. Zeno je na slovenskom knižnom trhu známa svojimi knihami Som žena a Keď život nejde podľa tvojich predstáv, ktoré si získali obľubu osobitne u žien. Avšak dielo Telo zjavuje Boha je celkom iného žánru. Autorka načrela do katechéz svätého Jána Pavla II., známych ako teológia tela.