Básnik Milan Rúfus sa vyslovil, že rozprávka je nevlastná sestra pravdy. Táto knižka nám ponúka životnú pravdu vyjadrenú príbehom. Aj Pán Ježiš neraz vyslovuje pravdu života príbehmi, podobenstvami, príkladmi. Tým sa dostáva hlbšie do nášho srdca a našej duše.
V tejto publikácii vám ponúkame najvýznamnejšie texty, ktoré chorým adresoval pápež František. Ide o výber vzácnych zamyslení, úvah a modlitieb, ktoré pochádzajú z príhovorov, posolstiev, homílií či pozdravov na Anjel Pána. Zazneli počas troch rokov od jeho zvolenia za pápeža do júna 2017.
V roku 2019 si pripomíname 400. výročie najkrajšieho svedectva lásky k Ježišovi Kristovi, aké vydali svätí košickí mučeníci Marek, Melichar a Štefan. Nech nám aj táto malá knižka, venovaná ich úcte, poslúži k tomu, aby sme čerpali v modlitbe povzbudenie a silu do nášho každodenného života viery, nádeje a lásky.
„Ekonomická kríza na jednej strane vyprovokovala silnejší odpor voči skorumpovanej moci. Na druhej strane sme svedkami širokej korupcie či krízy kultúry, najmä pokiaľ ide o chápanie politiky. Tá sa totiž chápe ako vykonávanie moci bez inšpirácie ideálom.
Podľa istého ruského starca by mal byť každý kresťan schopný vyrozprávať vlastné evanjelium, vlastnú radostnú zvesť o stretnutí s Bohom. Samozrejme, že nikto neporovnáva takéto svedectvá s knihami apoštolov, korí videli Božieho Syna na vlastné oči, keď žil na zemi.
Život je ako plavba. Niekedy na ceste svieti slnko a more je pokojné, všetko je jasné a radostné. Ale inokedy sa nad životom zbiehajú chmáry, ťažké, olovené. Prichádza búrka, noc, silný vietor. Je nám ťažko, veľmi zle. Veslujeme z celej sily. Uprostred mora preľaknutí a v strachu kričíme. No po vlnách už prichádza záchranca:Buď odvážny. Ja som to, neboj sa!
Je dobré, že veríš v Boha, staviaš na ňom a hľadáš istotu vo svojich blízkych. Zdroj tvojej slobody je však v tvojom vnútri, kde sa rodia tvoje postoje a tvoj vzťah k životu. Aby človek mohol byť slobodný, musí chápať, v čo verí, a nie sa slepo podrobovať pravdám, ktorým nerozumie. A cesta k tejto slobode ako cesta do svojho vnútra niekedy trvá dlhšie.
400. výročie mučeníckej smrti svätých košických mučeníkov (2019) je príležitosťou modliť sa s nimi pred eucharistickým Ježišom, ktorému vydali najkrajšie svedectvo lásky. Modlitba je najlepšie využitý čas, ktorý mení náš život. Nezabúdajme: - Kto sa modlí, nemrhá časom. - Kto sa modlí, verí. - Kto sa modlí, má vždy nádej.
Modlitba je rozhovor duše s Bohom. Ale je to tiež účasť na rozhovore, ktorý od večnosti vedú medzi sebou osoby Najsvätejšej Trojice. Aj naša modlitba sa teda obracia k Bohu Otcovi skrze Syna v Duchu Svätom. V Duchu smieme skrze Syna povedať: Otče náš!
V roku 2018 uplynulo sto rokov od stigmatizácie svätého Pátra Pia a päťdesiat rokov od jeho smrti. Pri tejto príležitosti vydal Stefano Campanella, taliansky znalec života a spirituality svätca, novú knihu.
Vydanie obsahuje označenie jednotlivých biblických kníh - praktické palcové indexátory, ktoré umožnia rýchle vyhľadanie príslušnej knihy. V skromnom zozname slovenských katolíckych prekladov Biblie má preklad Antona Boteka výnimočné miesto. Autor na ňom pracoval s cieľom priblížiť biblické texty moderným jazykom.
Vydanie obsahuje označenie jednotlivých biblických kníh - praktické palcové indexátory, ktoré umožnia rýchle vyhľadanie príslušnej knihy. V skromnom zozname slovenských katolíckych prekladov Biblie má preklad Antona Boteka výnimočné miesto. Autor na ňom pracoval s cieľom priblížiť biblické texty moderným jazykom.
Mnohí z vás si určite spomínajú na túto modlitebnú knižku z čias totality, keď ju vydali slovenskí jezuiti v Kanade, v období obmedzovania náboženskej slobody u nás. Teraz vám ponúkame nové vydanie tejto modlitebnej knižky.
Sestry z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého sa chcú na stránkach tejto kroniky podeliť o vďačnosť a nádej, ktoré v nich vzbudzujú dejiny ich rehole na Slovensku. Začiatky pôsobenia siahajú do roku 1931. Až do roku 1948 sa kongregácia sľubne rozvíjala a plnila mnohé apoštolské úlohy. Potom nasledovalo štyridsať rokov otvoreného boja proti Cirkvi.
Systematické objasnenie základných otázok ohľadom pojmu Boha je v súčasnosti náročná a komplexná záležitosť. Po stáročiach hľadania odpovedí na základné otázky o svete a ľudskom živote sa naakumulovali rôzne názory o Bohu, ktoré sa filozofi a teológovia pokúšali systematicky usporiadať, prehĺbiť a kriticky prehodnotiť.
Existujú však dve zlaté pravidlá o modlitbe. Prvým je, že sa máme modliť, ako vieme. Spôsobom, ktorý najviac vyhovuje našej prirodzenosti. Teda nie tak, ako si myslíme, že by sme sa mali. Preto nemusíme meniť spôsob modlitby, ak sme pri nej šťastní. Druhým pravidlom je, že čím menej sa modlíme, tým je modlitba ťažšia.
Do dejín Cirkvi, ale i celej Európy v pohnutom dvanástom storočí zasiahla výrazným spôsobom osobnosť svätého Bernarda z Clairvaux, duše cisterciánskej obnovy rehoľného života a „hlasu storočia“, ako ho mnohí nazvali. Presnejšie by však bolo povedať, že na tomto diele sa podieľala celá rodina de Fountaine, a to najmä svojou výnimočnou svätosťou.
Často mávame skúsenosť, že oživovať myšlienky a modlitbu inšpirovanými slovami Svätého písma nie je ľahké. Objavovať, že Božie slovo je životodarným prameňom, ktorý napĺňa našu túžbu po Bohu, ktorý uspokojuje naše srdcia, nás stojí mnoho úsilia. Potrebujeme ľudí, ktorí by podnecovali naše uvažovanie.
Čo tak asi takí mnísi robia celé dlhé dni? Ako sa žije v opátstve? Dokáže sa nám prihovoriť Boh, aj keď ani nevkročíme do kostola?
O bohatstvo myslenia a múdrosť Benedikta XVI. neutícha záujem ani po tom, čo uvoľnil Petrov stolec svojmu nástupcovi. V tejto útlej knižke ponúkame šesť prednášok, ktoré predniesol počas svojho pontifikátu v Regensburgu, Paríži, Washingtone, Berlíne, Freiburgu a Ríme.